Македонија

Утре без вода дел од Маџар Маало

Утре без вода дел од Маџар Маало

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Поради промена на затварач (огрлица) од  Ф 200мм на ул. Ѓуро Ѓунов... повеќе...

 
Компанијата „11 Октомври – Еурокомпозит“ ќе добие шест милиони денари

Компанијата „11 Октомври – Еурокомпозит“ ќе добие шест милиони денари

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Министерството за внатрешни работи, како краен корисник на произво... повеќе...

Програмата и приоритетите на австриското претседателство со ЕУ разгледани на владина седница

Програмата и приоритетите на австриското претседателство со ЕУ разгледани на владина седница

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Министрите на денешната владина седница ја разгледаа и ја прифатиј... повеќе...

Преговори за признавање на професионални квалификации од повеќе области во земјите од Западен Балкан

Преговори за признавање на професионални квалификации од повеќе области во земјите од Западен Балкан

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија во рамки на денешната 90-та седниц... повеќе...

Пехчево доби едукативен центар за зачувување на природата

Пехчево доби едукативен центар за зачувување на природата

Пехчево, 25 септември 2018 (МИА) - Во пехчевското село Негрево официјално отпочна со работа Едукатив... повеќе...

Одлуки од 90. владина седница

Одлуки од 90. владина седница

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија во рамки на денешната 90-та седниц... повеќе...

Џафери за МИА: Собранието има доверба во ДИК и во мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за успешно спроведен референдум

Џафери за МИА: Собранието има доверба во ДИК и во мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за успешно спроведен референдум

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) – Собранието и неговото Координативно тело за спроведување на рефере... повеќе...

Жерновски до Иванов: Размислете со каков говор ќе настапите во ОН

Жерновски до Иванов: Размислете со каков говор ќе настапите во ОН

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) - Делегација составена од претседателот Ѓорге Иванов и заменик-минис... повеќе...

Ѓеоргиевска на средба со штипските стечајци

Ѓеоргиевска на средба со штипските стечајци

Штип, 25 септември 2018 (МИА) - Претседателката на Здружението на стечајни работници, Лилјана Ѓеорги... повеќе...

Работилница за достапноста на европските фондови во Куманово

Работилница за достапноста на европските фондови во Куманово

Куманово, 25 септември 2018 (МИА) - Работилница за достапноста на ЕУ фондовите во организација на Де... повеќе...

Започна изградбата на канализациониот систем во селото Дабиле

Започна изградбата на канализациониот систем во селото Дабиле

Струмица, 25 септември 2018 (МИА) - Во село Дабиле струмичко започнаа градежните активности за изгра... повеќе...

Работилница за достапноста на европските фондови во Куманово

Работилница за достапноста на европските фондови во Куманово

Куманово, 25 септември 2018 (МИА) - Во организација на Делегацијата на ЕУ Скопје, денеска во Куманов... повеќе...

Заев: Денарот е стабилен, моќноста на банките и на НБРМ е добра, а силен е и перформансот на економијата

Заев: Денарот е стабилен, моќноста на банките и на НБРМ е добра, а силен е и перформансот на економијата

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) – Неуспешниот референдум не значи девалвација на денарот, порача пре... повеќе...

Жидан: Членството во ЕУ и во НАТО ќе отвори безброј можности (видео)

Жидан: Членството во ЕУ и во НАТО ќе отвори безброј можности (видео)

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Македонија во секоја смисла му припаѓа на семејството на европскит... повеќе...

Евроатлантската интеграција едно од решенијата за спречување на корупцијата

Евроатлантската интеграција едно од решенијата за спречување на корупцијата

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Интеграцијата во Европската унија и во НАТО е едно од решенијата з... повеќе...

Стоилковски: Со менувањето на нашиот идентитет сакаат да направат нов народ на Балканот, без корени и без врски

Стоилковски: Со менувањето на нашиот идентитет сакаат да направат нов народ на Балканот, без корени и без врски

Скопје, 25 септември 2018 Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме.... повеќе...

Шапуриќ: Владините мерки за економски раст се поттик за нови инвестиции

Шапуриќ: Владините мерки за економски раст се поттик за нови инвестиции

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клим... повеќе...

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...