Политика

Османи и Маричиќ ќе информираат за активностите за пристапување кон ЕУ

Османи и Маричиќ ќе информираат за активностите за пристапување кон ЕУ

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања, главен политички преговарач и ш... повеќе...

 
Француска поддршка за европска Македонија

Француска поддршка за европска Македонија

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Франција преку пораките на претседателот Емануел Макрон, почесниот... повеќе...

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

Радовиш, 22 септември 2018 (МИА) - Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навре... повеќе...

Мицкоски од Неготино: Заев ги крие уставните амандмани

Мицкоски од Неготино: Заев ги крие уставните амандмани

Неготино, 22 септември 2018 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со граѓан... повеќе...

Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ со платформа за активно учество на жените во јавниот и политичкиот живот

Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ со платформа за активно учество на жените во јавниот и политичкиот живот

22 септември 2018           Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ, стартува платформа која во наредниот пе... повеќе...

Мицкоски: Нема раскол во ВМРО-ДПМНЕ

Мицкоски: Нема раскол во ВМРО-ДПМНЕ

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Сите душегрижници кои мислат дека во ВМРО-ДПМНЕ има некаков раскол... повеќе...

Дебата на ДУИ: Лекарите рекоа „Да“ за НАТО и ЕУ

Дебата на ДУИ: Лекарите рекоа „Да“ за НАТО и ЕУ

22 септември 2018 Штабот за референдумот на Демократската Унија за Интеграција  во соработка со Здр... повеќе...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ја напушти матрицата на деструктивност и да се вклучи во процесот ЗА европска Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ја напушти матрицата на деструктивност и да се вклучи во процесот ЗА европска Македонија

Скопје, 22 септември 2018  Премногу лажни вести и манифестација на крајна неодговорност кон интерес... повеќе...

Македонско издание на грчката книга „10+1 прашања за македонското прашање”

Македонско издание на грчката книга „10+1 прашања за македонското прашање”

Атина, 22 септември 2018 (МИА) - Во Скопје вечерва ќе биде промовирана книгата „10+1 прашања и одгов... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се жртва на неработата и неспособноста на СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се жртва на неработата и неспособноста на СДСМ

Скопје, 22 септември 2018  Државата повеќе од година ипол стагнира. Страда економијата, образование... повеќе...

Маја Иванова ја посети Детската болница на Мичиген во Детроит

Маја Иванова ја посети Детската болница на Мичиген во Детроит

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Во рамки на работната посета на претседателот на Република Македон... повеќе...

Ахмети од Теарце: Со Договорот од Преспа се отвораат вратите за НАТО и ЕУ

Ахмети од Теарце: Со Договорот од Преспа се отвораат вратите за НАТО и ЕУ

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Демократската унија за интеграција одржа средба со жителите на Опш... повеќе...

Стоилковски: Спогодбата со Грција значи бришење на македонскиот идентитет и бришење на името Република Македонија.

Стоилковски: Спогодбата со Грција значи бришење на македонскиот идентитет и бришење на името Република Македонија.

Скопје, 22 септември 2018 Почитувани, Спогодбата со Грција значи бришење на македонскиот идентитет... повеќе...

Од септември пет отсто повисоки плати во образованието, здравството и градинките

Од септември пет отсто повисоки плати во образованието, здравството и градинките

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Вработените во градинките, училиштата и болниците ќе имаат зголему... повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја уништува државата, безбедноста на граѓаните е ставена под знак прашалник

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја уништува државата, безбедноста на граѓаните е ставена под знак прашалник

Скопје, 22 септември 2018 Многу земји имаат мафија, но само во Македонија, мафијата си доби своја з... повеќе...

Иванов одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во Детроит

Иванов одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во Детроит

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на почетокот н... повеќе...

Солана: Преспанскиот договор - надеж за другите конфликти во регионот

Солана: Преспанскиот договор - надеж за другите конфликти во регионот

Брисел, 22 септември 2018 (МИА) - Во колумна објавена на „Проџект Синдикејт“, поранешниот висок прет... повеќе...