• A-
  • A
  • A+
вторник, 24 април 2018, 

Свет

Девет лица загинаа, 16 се повредени откако комбе удри во група пешаци во Торонто

Девет лица загинаа, 16 се повредени откако комбе удри во група пешаци во Торонто

Торонто, 24 април 2018 (МИА) - Девет лица загинаа, а 16 се повредени откако бело комбе удри во група... повеќе...

 
Францускиот претседател  пристигна во тридневна посета на САД

Францускиот претседател пристигна во тридневна посета на САД

Вашингтон, 23 април 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна денеска во Вашингт... повеќе...

Уапсен убиецот од Нешвил

Уапсен убиецот од Нешвил

Нешвил, 23 април 2018 (МИА) - Полицијата во Нешвил соопшти денеска дека го уиапсила 29-годишниот Тре... повеќе...

Десетина повредени кога комби удри во група пешаци во Торонто (ДПЛ)

Десетина повредени кога комби удри во група пешаци во Торонто (ДПЛ)

Торонто, 23 април 2018 (МИА) - Најмалку осум лица се повредени денеска, кога бело комби удри во груп... повеќе...

„Златна мапа на Косово“ за српската активистка Наташа Кандиќ

„Златна мапа на Косово“ за српската активистка Наташа Кандиќ

Приштина,23 април 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска и го врачи признанието „Зл... повеќе...

Десетина повредени кога комби удри во група пешаци во Торонто

Десетина повредени кога комби удри во група пешаци во Торонто

Торонто, 23 април 2018 (МИА) - Најмалку осум лица се повредени денеска, кога бело комби удри во груп... повеќе...

Итна седница на ПССЕ по извештајот за корупција

Итна седница на ПССЕ по извештајот за корупција

Стразбур, 23 април 2018 (МИА) – Парламентарното собрание на Советот на Европа одлучи денеска да одрж... повеќе...

САД: Зголемен бројот на криминал од омраза кон муслиманите

САД: Зголемен бројот на криминал од омраза кон муслиманите

Вашингтон, 23 април 2018 (МИА) – Во САД, во 2017 година, регистриран е пораст на злосторства од омра... повеќе...

ЕУ и ОН домаќини на донаторската конференција за Сирија

ЕУ и ОН домаќини на донаторската конференција за Сирија

Брисел, 23 април 2018 (МИА) – Европската унија и ОН ќе претседаваат со дводневната меѓународна конфе... повеќе...

Хан: Сега треба лидерите на Западен Балкан  да ја преземат топката

Хан: Сега треба лидерите на Западен Балкан да ја преземат топката

Брисел, 23 април 2018 (МИА) – Европскиот комесар за проширување и соседска политика Јоханес Хан дене... повеќе...

Работници во штрајк го окупираа седиштето на Француски железници

Работници во штрајк го окупираа седиштето на Француски железници

Париз, 23 април 2018 (МИА) – Работници во француската железница кои се во штрајк го запоседнаа седиш... повеќе...

Повеќе од половина од богатите луѓе очекуваат да доживеат сто години и работат за комотна старост

Повеќе од половина од богатите луѓе очекуваат да доживеат сто години и работат за комотна старост

Вашингтон, 23 април 2018 (МИА) - Повеќе од половина од богатите луѓе во светот очекуваат да доживеат... повеќе...

Карен Карапетjан ќе ја извршува премиерската функција во Ерменија

Карен Карапетjан ќе ја извршува премиерската функција во Ерменија

Ереван, 23 април 2018 (МИА) - Првиот вицепремиер на Ерменија Карен Карапетјан ќе ја извршува должнос... повеќе...

На Тодориќ му се блокирани 64 милиони евра во четири држави

На Тодориќ му се блокирани 64 милиони евра во четири држави

Лондон, 23 април 2018 (МИА) - На поранешниот сопственик и основач на Агрокор Ивица Тодориќ му се бло... повеќе...

Макрон и Путин разговараа за Сирија

Макрон и Путин разговараа за Сирија

Париз, 23 април 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во телефонски разговор м... повеќе...

ММФ ќе ја испитува улогата на развиените земји во корупцијата

ММФ ќе ја испитува улогата на развиените земји во корупцијата

Вашингтон, 23 април 2018 (МИА) - Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе ја преиспита улогата на разви... повеќе...

Во Букурешт утре средба на Данџила, Вучиќ, Ципрас и Борисов

Во Букурешт утре средба на Данџила, Вучиќ, Ципрас и Борисов

Белград, 23 април 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе престојува во Букурешт,... повеќе...

Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...