• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Свет

Порошенко ја тужи Би-Би-Си за клевета поради напис за средба со Трамп

Порошенко ја тужи Би-Би-Си за клевета поради напис за средба со Трамп

Киев, 22 септември 2018 (МИА) - Украинскиот претседател Петро Порошенко ја тужи британската телевизи... повеќе...

 
Најмалку осум војници загинаа во напад на воена парада во иранскиот град Ахваз

Најмалку осум војници загинаа во напад на воена парада во иранскиот град Ахваз

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Најмалку осум војници се убиени денеска во нападот врз учесниците... повеќе...

„Њујорк тајмс“: Розенстајн предлагал да се прислушкува Трамп, тој демантира

„Њујорк тајмс“: Розенстајн предлагал да се прислушкува Трамп, тој демантира

Њујорк, 22 септември 2018 (МИА) - Американскиот заменик-државен обвинител Род Розенстајн минатата го... повеќе...

Прва официјална Средба на жени - министерки за надворешни работи

Прва официјална Средба на жени - министерки за надворешни работи

Монтреал, 22 септември 2018 (МИА) - Од вкупно околу 30 жени - шефици на дипломатии во светот, речиси... повеќе...

 Во ураганот Флоренс во САД досега загинаа 43 лица

Во ураганот Флоренс во САД досега загинаа 43 лица

Њујорк, 22 септември 2018 (МИА) - Бројот на жртвите од ураганот Фиренца во САД достигна 43, соопштиј... повеќе...

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во Канада

Торнадо предизвика сериозна материјална штета во Канада

Отава, 22 септември 2018 (МИА) - Торнадо предизвика сериозна материјална штета во канадскиот главен ... повеќе...

 Мексико: Деветти новинар убиен од почетокот на годината

Мексико: Деветти новинар убиен од почетокот на годината

Мексико, 22 септември 2018 (МИА) - Дописник на локален весник беше застрелан во јужниот дел на Мекси... повеќе...

Дваесет поранешни агенти на чилеанската тајна служби осудени на затвор за убиства за време на диктатурата на Пиноче

Дваесет поранешни агенти на чилеанската тајна служби осудени на затвор за убиства за време на диктатурата на Пиноче

Сантијаго, 22 септември 2018 (МИА) - Дваесет поранешни чилеански агенти на тајната служба се осудени... повеќе...

Иран: Вооружени напаѓачи убија неколкумина на воена парада во Ахваз

Иран: Вооружени напаѓачи убија неколкумина на воена парада во Ахваз

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Неколку луѓе се убиени откако непознати напаѓачи отворија оган за... повеќе...

Филипини: Смртниот биланс од тајфунот Мангхут и монсунските дождови се искачи на 127 лица

Филипини: Смртниот биланс од тајфунот Мангхут и монсунските дождови се искачи на 127 лица

Манила, 22 септември 2018 (МИА) - Бројот на жртвите од тајфунот Мангхут и монсунските дождови на Фил... повеќе...

Харадинај: Никаква корекција на границата не смее ниту да се спомне во преговорите со Србија

Харадинај: Никаква корекција на границата не смее ниту да се спомне во преговорите со Србија

Приштина, 22 септември 2018 (МИА) – Барањето извинување од страна на Србија за злосторствата извршен... повеќе...

Драгнеа останува лидер на романските социјал-демократи

Драгнеа останува лидер на романските социјал-демократи

Букурешт, 21 септември 2018 (МИА) - Романската Социјал-демократска партија ПСД му изгласа доверба на... повеќе...

„Њујорк тајмс“: Вториот човек на американското обвинителство сакал тајно да го снима Трамп

„Њујорк тајмс“: Вториот човек на американското обвинителство сакал тајно да го снима Трамп

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - Весникот „Њујорк тајмс“ пренесува дека вториот човек во америка... повеќе...

Лавров: Лажна е тезата дека Балканот треба да избира меѓу Западот и Русија

Лавров: Лажна е тезата дека Балканот треба да избира меѓу Западот и Русија

Бања Лука, 21 септември 2018 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дене... повеќе...

Нови превирања во коалицијата на Меркел

Нови превирања во коалицијата на Меркел

Берлин, 21 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел денеска најави дека владејачк... повеќе...

Круемади: Парите од дрогата завршуваат или кај Рама или кај меѓународните претставници

Круемади: Парите од дрогата завршуваат или кај Рама или кај меѓународните претставници

Тирана, 21 септември 2018 (МИА) - Моника Круемади, претседателката на третата по голема албанска пол... повеќе...

Трамп побара брза одлука за објавувањето на доверливите податоци за руската истрага

Трамп побара брза одлука за објавувањето на доверливите податоци за руската истрага

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопшти дека стр... повеќе...