• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Свет

Лидерите на двете Кореи потпишаа декларација, Ким Џонг -ун вети дека наскоро ќе го посети Сеул

Лидерите на двете Кореи потпишаа декларација, Ким Џонг -ун вети дека наскоро ќе го посети Сеул

Сеул, 19 септември 2018 (МИА) - Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и јужнокорејскиот претседател Му... повеќе...

 
Судири на протести во Грција

Судири на протести во Грција

Атина, 19 септември 2018 (МИА) – Демонстранти се судрија со полицијата за време на синоќешните проте... повеќе...

Скотланд Јард: Неделниот инцидент во Солзбери не е сомнителен

Скотланд Јард: Неделниот инцидент во Солзбери не е сомнителен

Лондон, 18 септември 2018 (МИА) - Случајот со мажот и жената на кои во неделата им се слоши во еден ... повеќе...

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека денеска го ... повеќе...

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Хаг, 18 септември 2018 (МИА) – Главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд во Хаг Фату Бенсуд... повеќе...

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопштио дека СА... повеќе...

Де Мистура повика на воздржаност по уривањето на рускиот авион

Де Мистура повика на воздржаност по уривањето на рускиот авион

Њујорк, 18 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура ги по... повеќе...

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази жалење за ури... повеќе...

Трамп се сретна со полскиот претседател

Трамп се сретна со полскиот претседател

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп заедно со сопругата Мела... повеќе...

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Германската Влада денеска реши да го разреши шефот на домашната ра... повеќе...

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ниту разгледуваше, ниту донесе одлука за пон... повеќе...

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври

Букурещ, 18 септември 2018 (МИА) – Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на се... повеќе...

Косовската опозиција бара итна ратификација на договорите со ЕУ

Косовската опозиција бара итна ратификација на договорите со ЕУ

Приштина, 18 септември 2018 (МИА) - Трите најголеми опозициски партии на Албанците во косовското Соб... повеќе...

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го предупредил израелскио... повеќе...

Сириската опозиција го поздрави договорот меѓу Русија и Турција за Идлиб

Сириската опозиција го поздрави договорот меѓу Русија и Турција за Идлиб

Дамаск, 18 септември 2018 (МИА) - Опозицискиот Сирискиот комитет за преговори го поздрави договорот ... повеќе...

Путин: Проблемот со мигрантите треба да се реши по политички пат

Путин: Проблемот со мигрантите треба да се реши по политички пат

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека мигрантскиот бран шт... повеќе...

Новиот амбасадор на ЕУ пристигна во Албанија

Новиот амбасадор на ЕУ пристигна во Албанија

Тирана, 18 септември 2018 (МИА) - Со предавањето на акредитивните писма на алабснкиот претседател Ил... повеќе...