• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Свет

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска предложи серија реформи на Светската т... повеќе...

 
Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Ерусалим, 18 септември 2018 (МИА) - Израел денеска изрази жалење за уривањето на руски авион Иљушин ... повеќе...

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска во Москва и се заблагодари... повеќе...

Брнабиќ: Центрите за мигранти во Србија се само гласини, Фронтекс не доаѓа

Брнабиќ: Центрите за мигранти во Србија се само гласини, Фронтекс не доаѓа

Белград, 18 септември 2018 (МИА) - Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска ги негираше информациите д... повеќе...

Европол: Кибер нападите со уценувачки вируси се почесто се дело на држави

Европол: Кибер нападите со уценувачки вируси се почесто се дело на држави

Хаг, 18 септември 2018 (МИА) – Кибер нападите со уценувачки вируси се повеќе се дело на држави, стои... повеќе...

Нови судири во Триполи, голем дел од Либија оставен без струја

Нови судири во Триполи, голем дел од Либија оставен без струја

Триполи, 18 септември 2018 (МИА) - Борбите во либискиот главен град Триполи меѓу силите на владата и... повеќе...

Баша: Ермал Хоџа ослободен затоа што не сведочел против братот на Рама

Баша: Ермал Хоџа ослободен затоа што не сведочел против братот на Рама

Тирана, 18 септември 2018 (МИА) – На ослободувањето од понатамошното издржување на затворската казна... повеќе...

ЕУ: Руско-турскиот договор за Идлиб мора да ги заштити цивилите

ЕУ: Руско-турскиот договор за Идлиб мора да ги заштити цивилите

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Руско-турскиот договор за сириската провинција Идлиб мора да ги за... повеќе...

Кинеска компанија ќе гради индустриски парк крај Белград

Кинеска компанија ќе гради индустриски парк крај Белград

Белград, 18 септември 2018 (МИА) - Српскиот министер за финансии Синиша Мали во Пекинг потпиша догов... повеќе...

Германците гледаат позитивно на соживотот со странците

Германците гледаат позитивно на соживотот со странците

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Повеќето германски граѓани позитивно гледаат на соживотот со стран... повеќе...

Вучиќ: Кинескиот претседател Си Џингпинг по третпат ќе дојде во Србија

Вучиќ: Кинескиот претседател Си Џингпинг по третпат ќе дојде во Србија

Белград, 18 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека претсед... повеќе...

Тачи е сигурен дека Србија ќе го признае Косово

Тачи е сигурен дека Србија ќе го признае Косово

Приштина, 18 септември 2018 (МИА) – Претсдедателот на Косово Хашим Тачи вели дека е сигурен дека К... повеќе...

Италија: Поради Легионерската болест, 400 луѓе добија пневмонија

Италија: Поради Легионерската болест, 400 луѓе добија пневмонија

Рим, 18 септември 2018 (МИА) – Официјални лица во северна Италија потврдија денеска дека комерцијалн... повеќе...

Заврши првиот круг разговори меѓу двајцата корејски лидери

Заврши првиот круг разговори меѓу двајцата корејски лидери

Пјонгјан, 18 септември 2018 (МИА) - Заврши првиот круг од разговорите на високо ниво меѓу лидерите н... повеќе...

Албанската полиција заплени над 400 кг марихуана обработени во форма на чоколада

Албанската полиција заплени над 400 кг марихуана обработени во форма на чоколада

Тирана,18 септември 2018 (МИА) – Албанската полиција во градот Берат заплени 441 килограми марихуана... повеќе...

Хајко Мас ја завршува посетата на регионот со средби во Атина

Хајко Мас ја завршува посетата на регионот со средби во Атина

Атина, 18 септември 2018 (МИА) - Шефот на германската дипломатија, Хајко Мас турнејата во регионот ј... повеќе...

Делави: САД продолжуваат со безрезервната поддршка за Косово

Делави: САД продолжуваат со безрезервната поддршка за Косово

Приштина, 18 септември 2018 (МИА) – Претсдедателот на косовското Собрание Кадри Весели го прими дене... повеќе...

Мозаик

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...

Истражувачите поблиску до конечно лоцирање на бродот на капетан Џејмс Кук

Потрагата по кобното место за „Ендивор“ - бродот н...