• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Свет

Во Грција од западнонилска треска починаа 27 лица

Во Грција од западнонилска треска починаа 27 лица

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Од западнонилска треска починале  27 лица во Грција, соопшти Национ... повеќе...

 
Директорот на ДПА избран за претседател на Европската алијанса на информативни агенции

Директорот на ДПА избран за претседател на Европската алијанса на информативни агенции

Варшава, 21 септември 2018 (МИА) - Генералното собрание на Европската алијанса на информативни агенц... повеќе...

Да има моќ Круемади би го разрешила сопругот Мета од претседател на државата

Да има моќ Круемади би го разрешила сопругот Мета од претседател на државата

Тирана, 21 септември 2018 (МИА) - Претседателката на третата по голема албанска политичка партија, Д... повеќе...

Бројот на загинати во конфликтите во Триполи се искачи на 96

Бројот на загинати во конфликтите во Триполи се искачи на 96

Бенгази, 21 септември 2018 (МИА) - Најмалку 96 лица, меѓу кои и цивили, загинаа во судир меѓу ривалс... повеќе...

Јункер: ЕУ и Велика Британија треба да се однесуваат како два вљубени ежа

Јункер: ЕУ и Велика Британија треба да се однесуваат како два вљубени ежа

Виена, 21 септември 2018 (МИА) - Европската унија и Велика Британија би требало една кон друга да се... повеќе...

Танзанија: Најмалку 86 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Танзанија: Најмалку 86 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Мванза, 21 септември 20189 (МИА) - Најмалку 86 лица загинаа откако вчера потона траект со стотици па... повеќе...

Кина побара САД да ги повлече санкциите

Кина побара САД да ги повлече санкциите

Пекинг, 21 септември 2018 (МИА) - Министерството за надворешни работи на Кина денеска побара од САД ... повеќе...

Грејлинг: Ќе има Брегзит без договор ако ЕУ не отстапи за ирската граница

Грејлинг: Ќе има Брегзит без договор ако ЕУ не отстапи за ирската граница

Лондон, 21 септември 2018 (МИА) - Велика Британија ќе ја напушти Европската унија без договор ако не... повеќе...

Форд е подготвена да сведочи, а не сака да биде  во истата просторија со Кавано

Форд е подготвена да сведочи, а не сака да биде во истата просторија со Кавано

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - Жената, која го обвини кандидатот на американскиот претседател ... повеќе...

Во Руанда пронајдени масовни гробници со тела на 5.400 жртви

Во Руанда пронајдени масовни гробници со тела на 5.400 жртви

Кигали, 21 септември 2018 (МИА) - Властите на Руанда пронајдоа масови гробници со тела на 5.400 жерт... повеќе...

Танзанија: Најмалку 79 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Танзанија: Најмалку 79 лица загинаа кога траект потона во езерото Викторија

Мванза, 21 септември 20189 (МИА) - Најмалку 79 лица загинаа откако вчера потона траект во езерото Ви... повеќе...

Танзанија: Се преврте траект на езеро, 44 лица загинаа

Танзанија: Се преврте траект на езеро, 44 лица загинаа

Дар ес Салам, 21 септември  2018 (МИА)  - Најмалку 44 лица загинаа, кога на езерото Викторија во Тан... повеќе...

Русија: САД ги снабдувале со оружје терористите во Сирија

Русија: САД ги снабдувале со оружје терористите во Сирија

Москва, 21 септември 2018 (МИА) - САД ги снабдувале со оружје  терористички групи активни во Сирија,... повеќе...

Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатералните спорови

Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатералните спорови

Исламабад, 21 септември 2018 (МИА) - Пакистан соопшти дека премиерот на земјата Имран Кан му напишал... повеќе...

САД воведоа санкции на Кинеската воена агенција

САД воведоа санкции на Кинеската воена агенција

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - САД воведоа санкции на кинеската воена агенција и нејзиниот дир... повеќе...

Почина претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг

Почина претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг

Ханок, 21 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг, по тешко боледување почина... повеќе...

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња

Делхи, 21 септември 2018 (МИА) - Ватикан го прифати барањето на бискуп од Индија да биде привремено ... повеќе...