• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Свет

Косовските полицајци повеќе не смеат да одат во џамии, цркви и кафеани додека се на служба

Косовските полицајци повеќе не смеат да одат во џамии, цркви и кафеани додека се на служба

Приштина, 19 септември 2018 (МИА) - Претставници на Советот за заштита на човековите права и слободи... повеќе...

 
Туск очекува договор за Брегзит во ноември

Туск очекува договор за Брегзит во ноември

Брисел, 19 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави дека ... повеќе...

Курц: Некои земји од ЕУ се скептични кон реформите на Фронтекс

Курц: Некои земји од ЕУ се скептични кон реформите на Фронтекс

Виена, 19 септември 2018 (МИА) - Неколку земји членки на ЕУ се скептични кон идејата за проширување ... повеќе...

Нова демократија најави бојкот на грчката државна телевизија ЕРТ

Нова демократија најави бојкот на грчката државна телевизија ЕРТ

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Поради коментар на новинар на грчката државна телевизија ЕРТ, кој л... повеќе...

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на 37

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на 37

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Бројот на загинати при налетот на ураганот Флоренс на источниот... повеќе...

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Албанскиот претседател Илир Мета и Елизабет Милард, заменик-помошн... повеќе...

МиГ-31 се урна во Русија, пилотите се спасиле

МиГ-31 се урна во Русија, пилотите се спасиле

Нижни Новгород, 19 септември 2018 (МИА) - Руски авион-ловец од типот МиГ-31 се урна денеска во близи... повеќе...

Солзавец активиран на аеродромот во Подгорица

Солзавец активиран на аеродромот во Подгорица

Подгорица, 19 септември 2018 (МИА) - На влезот во зградата со терминали на аеродромот во Подгорица д... повеќе...

Отворена делницата на автопатот од Коридорот 10 кај Бујановац

Отворена делницата на автопатот од Коридорот 10 кај Бујановац

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Кај српскиот град Бујановац, во близина на македонската граница, ... повеќе...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува... повеќе...

Јужнокорејскиот претседател засади дрво во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател засади дрво во Пјонгјанг

Сеул, 19 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин, кој се наоѓа во Пјонгјанг на ... повеќе...

Пентагон: Русија и Кина се најголеми кибер-закани за САД

Пентагон: Русија и Кина се најголеми кибер-закани за САД

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Американската армија проценува дека Русија и Кина претставуваат... повеќе...

ОН: Расте бројот на цивили жртви во источна Украина

ОН: Расте бројот на цивили жртви во источна Украина

Киев, 19 септември 2018 (МИА) - Обединетите нации предупредија дека во изминатите три месеци се згол... повеќе...

Еврокомисијата не донесе одлука за покренување тужба против Полска

Еврокомисијата не донесе одлука за покренување тужба против Полска

Брисел, 19 септември 2018 (МИА) - Европската комисија на денешната седница го разгледа прашањето за ... повеќе...

Косовската опозиција се враќа во Собранието и бара предвремени избори

Косовската опозиција се враќа во Собранието и бара предвремени избори

Приштина, 19 септември 2018 (МИА) - Претседателството на Собранието на Косово свика вонредна седница... повеќе...

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека... повеќе...

Индија го забранува „талак“ разводот кај муслиманите

Индија го забранува „талак“ разводот кај муслиманите

Њу Делхи, 19 септември 2018 (МИА) - Индиската Влада денеска предложи закон со кој ќе се забрани опци... повеќе...