• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Свет

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени по Рихтер регистриран во Романија

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени по Рихтер регистриран во Романија

Букурешт, 19 септември 2018 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 3,9 степени по Рихтер беше регистрира... повеќе...

 
Меј пред самитот во Салцбург: Блику сме до договор со ЕУ за Брегзит

Меј пред самитот во Салцбург: Блику сме до договор со ЕУ за Брегзит

Лондон, 19 септември 2018 (МИА) - Велика Британија и ЕУ се блиску до договор за уредување на Брегзит... повеќе...

Автомобил удрил во пешаци пред џамија во Лондон

Автомобил удрил во пешаци пред џамија во Лондон

Лондон, 19 септември 2018 (МИА) - Британската полиција утрово соопшти дека две лица се повредени и п... повеќе...

Дуда: Трамп може да го стопира гасоводот Северен поток 2

Дуда: Трамп може да го стопира гасоводот Северен поток 2

Варшава, 19 септември 2018 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека претседателот Доналд... повеќе...

Мадрид: На градилиште на хотелот Риц загина работник, 11 се повредени

Мадрид: На градилиште на хотелот Риц загина работник, 11 се повредени

Мадрид, 19 септември 2018 (МИА) - На градилиште на луксузен хотел во центарот на Мадрид вчера загина... повеќе...

Русија: Четворица загинаа, а 20 се повредени во судир на два автобуса

Русија: Четворица загинаа, а 20 се повредени во судир на два автобуса

Москва, 19 декември 2018 (МИА) - Четворица загинаа, а 20 лица се повредени при судир на два автобуса... повеќе...

Во Њујорк почна 73-та годишна сесија на Генералното собрание на ОН

Во Њујорк почна 73-та годишна сесија на Генералното собрание на ОН

Њујорк, 19 септември 2018 (МИА) - Во седиштето на ОН во Њујорк почна 73-та годишна сесија на Генерал... повеќе...

Лидерите на двете Кореи потпишаа декларација, Ким Џонг-ун вети дека наскоро ќе го посети Сеул

Лидерите на двете Кореи потпишаа декларација, Ким Џонг-ун вети дека наскоро ќе го посети Сеул

Сеул, 19 септември 2018 (МИА) - Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и јужнокорејскиот претседател Му... повеќе...

Судири на протести во Грција

Судири на протести во Грција

Атина, 19 септември 2018 (МИА) – Демонстранти се судрија со полицијата за време на синоќешните проте... повеќе...

Скотланд Јард: Неделниот инцидент во Солзбери не е сомнителен

Скотланд Јард: Неделниот инцидент во Солзбери не е сомнителен

Лондон, 18 септември 2018 (МИА) - Случајот со мажот и жената на кои во неделата им се слоши во еден ... повеќе...

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека денеска го ... повеќе...

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Хаг, 18 септември 2018 (МИА) – Главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд во Хаг Фату Бенсуд... повеќе...

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопштио дека СА... повеќе...

Де Мистура повика на воздржаност по уривањето на рускиот авион

Де Мистура повика на воздржаност по уривањето на рускиот авион

Њујорк, 18 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура ги по... повеќе...

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази жалење за ури... повеќе...

Трамп се сретна со полскиот претседател

Трамп се сретна со полскиот претседател

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп заедно со сопругата Мела... повеќе...

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Германската Влада денеска реши да го разреши шефот на домашната ра... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...