Свет

Русија: САД ги снабдувале со оружје терористите во Сирија

Русија: САД ги снабдувале со оружје терористите во Сирија

Москва, 21 септември 2018 (МИА) - САД ги снабдувале со оружје  терористички групи активни во Сирија,... повеќе...

 
Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатералните спорови

Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатералните спорови

Исламабад, 21 септември 2018 (МИА) - Пакистан соопшти дека премиерот на земјата Имран Кан му напишал... повеќе...

САД воведоа санкции на Кинеската воена агенција

САД воведоа санкции на Кинеската воена агенција

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - САД воведоа санкции на кинеската воена агенција и нејзиниот дир... повеќе...

Почина претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг

Почина претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг

Ханок, 21 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг, по тешко боледување почина... повеќе...

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња

Делхи, 21 септември 2018 (МИА) - Ватикан го прифати барањето на бискуп од Индија да биде привремено ... повеќе...

Мас: Решение е помирување, а не промена на границите

Мас: Решение е помирување, а не промена на границите

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Единствен добар начин за да се решат прашањата во рамките на дијало... повеќе...

Италија ќе започне воена мисија во Нигер заради контрола на миграцијата

Италија ќе започне воена мисија во Нигер заради контрола на миграцијата

Рим, 21 септември 2018 (МИА) - Италијанската воена мисија во Нигер, која ќе помага да се контролираа... повеќе...

Жена уби три лица пред да се самоубие во Мериленд

Жена уби три лица пред да се самоубие во Мериленд

Абердин, 21 септември  2018 (МИА) - Три лица загинаа, а тројца беа повредени синоќа при пукање во ам... повеќе...

Турција ќе продолжи со прекуграничните операции во Сирија

Турција ќе продолжи со прекуграничните операции во Сирија

Истанбул, 21 септември 2018 (МИА) - Турција ќе продолжи со прекуграничните операции, чија цел е прон... повеќе...

Поранешниот адвокат на Трамп соработува со истрагата за евентуално мешање на Русија во американските избори

Поранешниот адвокат на Трамп соработува со истрагата за евентуално мешање на Русија во американските избори

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - Поранешниот адвокат на Доналд Трамп, Мајкл Коен, во неколку нав... повеќе...

Лавров во посета на БиХ

Лавров во посета на БиХ

Сараево, 21 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров денеска п... повеќе...

Пукање во САД: Седум лица се ранети во амерканскиот град Сиракуз

Пукање во САД: Седум лица се ранети во амерканскиот град Сиракуз

Сиракуз, 21 септември 2018 (МИА) - Полицијата во градот Сиракуз, Њујорк, одговорила на пукање на бул... повеќе...

Светска банка: Обемот на отпадот во светот може да се зголеми за 70 отсто до 2050 година

Светска банка: Обемот на отпадот во светот може да се зголеми за 70 отсто до 2050 година

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - Ако не се преземат итни мерки, обемот на сметот во светот ќе се... повеќе...

Тачи бара одлуките што ќе ги потпише со Вучиќ да не се ратификуваат во Собрание

Тачи бара одлуките што ќе ги потпише со Вучиќ да не се ратификуваат во Собрание

Приштина, 21 септември 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи се обидува да издејствува прав... повеќе...

Се преврте брод со 400 патници на езерото Викторија, десетици загинати (ДПЛ)

Се преврте брод со 400 патници на езерото Викторија, десетици загинати (ДПЛ)

Мванза, 20 септември 2018 (МИА) - Танзаниските власти стравуваат дека во денешната бродска несреќа ш... повеќе...

Матвијенко: Можно е Русија да излезе од ПССЕ

Матвијенко: Можно е Русија да излезе од ПССЕ

Москва, 20 септември 2018 (МИА) - Претседателката на Советот на Руската Федерација, Валентина Матвиј... повеќе...

Се преврте брод со 400 патници на езерото Викторија, десетици загинати

Се преврте брод со 400 патници на езерото Викторија, десетици загинати

Мванза, 20 септември 2018 (МИА) - Спасувачки екипи трагаат по неколку стотици патници од брод што по... повеќе...

Мозаик

Дени де Вито на фестивал во Шпанија добитник на наградата за животно дело на

Американскиот актер Дени де Вито е добитник на наг...

Порномодел ги продава старите силикони за да си купи нови

Британскиот порно модел Тејлор Роуз ги постави сво...

Ел Макферсон во врска со разведен татко на четири деца

Светски познатиот модел Ел Макферсон која неодамна...

Емилија Кларк на невообичаен начин се опрости од серијата „Игра на тронови“

Британската актерка Емилија Кларк на невообичаен н...