• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Свет

Кипар и Египет ќе градат прв подводен гасовод

Кипар и Египет ќе градат прв подводен гасовод

Никозија, 20 септември 2018 (МИА) - Кипар и Египет потпишаа договор за изградба на првиот гасовод и ... повеќе...

 
Мун Џе-ун ќе му предаде писмо на Трамп од Ким Џонг-ун

Мун Џе-ун ќе му предаде писмо на Трамп од Ким Џонг-ун

Сеул, 20 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе-ин по завршувањето на посетата... повеќе...

Црна Гора во 2019 воведува доброволно служење воен рок

Црна Гора во 2019 воведува доброволно служење воен рок

Подгорица, 20 септември 2018 (МИА) – Во Црна Гора во 2019 година ќе биде воведено доброволно служење... повеќе...

Партијата на Ердоган бара активно учество на Турците во странство во политиката

Партијата на Ердоган бара активно учество на Турците во странство во политиката

Анкара, 20 септември 2018 (МИА) - Партијата на правдата и развојот (АКП) на турскиот претседател Реџ... повеќе...

Авион се врати во Мумбај откако 30 патници прокрвавија поради исклучен систем за притисок

Авион се врати во Мумбај откако 30 патници прокрвавија поради исклучен систем за притисок

Делхи, 20 септември 2018 (МИА) - Триесет лица се почувствуваа лошо за време на лет на авионот на „Џе... повеќе...

Албанската опозиција најави продолжување на бојкотот на Парламентот

Албанската опозиција најави продолжување на бојкотот на Парламентот

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) - Земјата е во вонредна национална состојба, повеќе не постои држава... повеќе...

Бран студен арктички воздух ја зафаќа Европа

Бран студен арктички воздух ја зафаќа Европа

Загреб, 20 септември 2018 (МИА) – Топлото септемвриско време наскоро ќе заврши и веќе следната недел... повеќе...

Десет загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините (ДПЛ)

Десет загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините (ДПЛ)

Манила, 20 септември 2018 (МИА) - Најмалку 10 лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а десетици други ... повеќе...

Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео смета дека Кина е по... повеќе...

Кабинетот на Тачи тврди дека во Брисел ќе се разговара за Прешевската Долина

Кабинетот на Тачи тврди дека во Брисел ќе се разговара за Прешевската Долина

Приштина, 20 септември 2018 (МИА) - Иако се уште не се знае кога точно ќе се одржи наредната средба ... повеќе...

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија

Хаг, 20 септември 2018 (МИА) - Четири деца загинаа, а две лица се потешко повредени денеска кога воз... повеќе...

Албанија: Владејачкото мнозинство во Собранието, опозицијата заседава во Валона

Албанија: Владејачкото мнозинство во Собранието, опозицијата заседава во Валона

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) - Албанската опозиција продолжува со бојкотот на Собранието и денеск... повеќе...

Србија и ЕУ потпишаа Договор за активностите на Фронтекс

Србија и ЕУ потпишаа Договор за активностите на Фронтекс

Белград, 20 септември 2018 (МИА) - Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос и српскиот м... повеќе...

Србија и ЕУ ќе потпишат договор за активностите на Фронтекс

Србија и ЕУ ќе потпишат договор за активностите на Фронтекс

Белград, 20 септември 2018 (МИА) - Европскиот комесар за миграција Димитрис Аврамопулос и претставни... повеќе...

Брисел: Британските тајни служби „упаднале“ во белгискиот телеком

Брисел: Британските тајни служби „упаднале“ во белгискиот телеком

Брисел, 20 септември 2018 (МИА) - Британската служба за електронско разузнавање ГЦХК во текот на 201... повеќе...

Четворица загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините

Четворица загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините

Манила, 20 септември 2018 (МИА) - Најмалку четири лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а десетици др... повеќе...

Мун во Пјонгјанг: Да го отфрлиме непријателството и да се обединиме

Мун во Пјонгјанг: Да го отфрлиме непријателството и да се обединиме

Пјонгјанг, 20 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин одржа говор во Пјонгјанг... повеќе...