• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Свет

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Белград, 16 септември 2018 (МИА) - Во Белград денеска се одржува геј парадата-Парада на гордоста, ко... повеќе...

 
Објавени конечните резултати од парламентарните избори во Шведска

Објавени конечните резултати од парламентарните избори во Шведска

Стокхолм, 16 септември 2018 (МИА) - Владејачката шведска Социјалдемократска партија освои најмногу г... повеќе...

Извршен е претрес на автомобилот на Елисејските полиња, не постои опасност

Извршен е претрес на автомобилот на Елисејските полиња, не постои опасност

Париз, 16 септември 2018 (МИА) - Единицата на француската полиција за уништување на бомби изврши пре... повеќе...

Две лица се повредени при напад во Брисел

Две лица се повредени при напад во Брисел

Брисел, 16 септември 2018 (МИА) - Две лица се повредени со огнено оружје утрово во Брисел, соопшти б... повеќе...

Сомнително возило на Елисејските полиња

Сомнително возило на Елисејските полиња

Париз, 16 септември 2018 (МИА) - На Елисејските полиња денеска е забележано сомнително возило, порад... повеќе...

Тајфунот Мангхут го погоди југоисточното крајбрежје на Кина

Тајфунот Мангхут го погоди југоисточното крајбрежје на Кина

Хонг Конг. 16 септември 2018 (МИА) - Моќниот тајфун Мангхут, кој претходниве два дена беснееши низ Ф... повеќе...

Александар Вучиќ во посета на Кина

Александар Вучиќ во посета на Кина

Белград, 16 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател Александар Вучиќ од денеска, па до 19 септем... повеќе...

Стар воен брод предизвика спор меѓу Хрватска и Црна Гора

Стар воен брод предизвика спор меѓу Хрватска и Црна Гора

Подгорица, 16 септември 2018 (МИА) - Бродот „Јадран“, стар 85 години, кој бил изграден за потребите ... повеќе...

Климатските промени ги прават бурите помоќни и поразорни

Климатските промени ги прават бурите помоќни и поразорни

Бон, 16 септември 2018 (МИА) - Ураганот Флоренс во САД и тајфунот Мангхут на Филипините деновиве одн... повеќе...

Вучиќ: За Србија е најкорисно Србите и Албанците да постигнат договор

Вучиќ: За Србија е најкорисно Србите и Албанците да постигнат договор

Белград, 16 септември 2018 (МИА) - За Србија би било најкорисно доколку Србите и Албанците постигнат... повеќе...

„Волстрит Џурнал“: Трамп ќе воведе нови царини кон Кина

„Волстрит Џурнал“: Трамп ќе воведе нови царини кон Кина

Вашингтон, 16 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп планира најдоцна до утре... повеќе...

Локални избори во Сирија

Локални избори во Сирија

Дамаск, 16 септември 2018 (МИА) - Во деловите на Сирија под контола на Владата во Дамаск денеска се ... повеќе...

Земјотрес на западниот брег на Австралија

Земјотрес на западниот брег на Австралија

Перт, 16 септември 2018 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,3 степени според Рихтеровата скала е ре... повеќе...

Во Франција запленети 752 килограми кокаин

Во Франција запленети 752 килограми кокаин

Париз, 16 септември 2018 (МИА) - Француски цариници во еден бродски контејнер во пристаништето Авр о... повеќе...

Градоначалникот на Лондон бара нов референдум за Брегзитот

Градоначалникот на Лондон бара нов референдум за Брегзитот

Лондон, 16 септември 2018 (МИА) - Градоначалникот на Лондон, лабуристот Садик Кан повика на одржувањ... повеќе...

Сирија тврди дека урнала израелски ракети лансирани кон Дамаск

Сирија тврди дека урнала израелски ракети лансирани кон Дамаск

Дамаск, 16 септември 2018 (МИА) - Властите на Сирија соопштија дека сириската противвоздушна одбрана... повеќе...

Член на групата „Пуси Рајот“ замина на лекување во Берлин

Член на групата „Пуси Рајот“ замина на лекување во Берлин

Москва, 16 септември 2018 (МИА) - Членот на руската група „Пуси Рајот“, Пјотр Верзилов, кој е познат... повеќе...