• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Свет

Хајко Мас ја завршува посетата на регионот со средби во Атина

Хајко Мас ја завршува посетата на регионот со средби во Атина

Атина, 18 септември 2018 (МИА) - Шефот на германската дипломатија, Хајко Мас турнејата во регионот ј... повеќе...

 
Делави: САД продолжуваат со безрезервната поддршка за Косово

Делави: САД продолжуваат со безрезервната поддршка за Косово

Приштина, 18 септември 2018 (МИА) – Претсдедателот на косовското Собрание Кадри Весели го прими дене... повеќе...

Пуштен од затвор внукот на Енвер Хоџа, осуден за шверц со кокаин

Пуштен од затвор внукот на Енвер Хоџа, осуден за шверц со кокаин

Тирана, 18 септември 2018(МИА) – Ослободен е од понатамошно издржување на затворската казна Ермал Хо... повеќе...

Шојгу: Израел е целосно виновен за соборувањето на рускиот авион

Шојгу: Израел е целосно виновен за соборувањето на рускиот авион

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Израел е целосно одговорен за соборувањето на рускиот воен авион и... повеќе...

Европратеникот Мандел до Косовците: Не помислувајте на азил во ЕУ по укинувањето на визите

Европратеникот Мандел до Косовците: Не помислувајте на азил во ЕУ по укинувањето на визите

Приштина, 18 септември 2018 (МИА) – Пратеникот во Европскиот Парлемент (ЕП) Лукас Мандел им порача... повеќе...

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Париз, 18 септември 2018 (МИА) – Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колом еден од најбли... повеќе...

Лазаров: Србија нема потпишано договор со ЕУ за Фронтекс

Лазаров: Србија нема потпишано договор со ЕУ за Фронтекс

Белград, 18 септември 2018 (МИА) - Помошник- министерот за внатрешни работи на Србија и шеф на оддел... повеќе...

Харадинај: Во Стејт департментот рекоа дека не сугерираат решение

Харадинај: Во Стејт департментот рекоа дека не сугерираат решение

Приштина, 18 септември 2018 (МИА) - Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека имал разговор со ... повеќе...

„Економист“: Дали можноста за размена поттикнува идеја за голема Албанија

„Економист“: Дали можноста за размена поттикнува идеја за голема Албанија

Лондон, 18 септември 2018 (МИА) -  Британскиот весник Економист оценува дека само придвижувањето на ... повеќе...

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион (ДПЛ)

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион (ДПЛ)

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот воен авион Иљушин 20 бил соборен со ракета од сириски комп... повеќе...

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот воен авион Иљушин 20 бил соборен со ракета од сириски комп... повеќе...

Затворени родилишта во Јоханесбург, бебиња умираат

Затворени родилишта во Јоханесбург, бебиња умираат

Јоханесбург, 18 септември 2018 (МИА) - Јужноафрканските  здравствени власти објавија дека шест новор... повеќе...

Црногорците должат 1,2 милијарди евра

Црногорците должат 1,2 милијарди евра

Подгорица, 18 септември 2018 (МИА) - Според податоци на Централната банка на Црна Гора, долгот на гр... повеќе...

УНИЦЕФ: Лани на секои пет секунди умирало по едно дете

УНИЦЕФ: Лани на секои пет секунди умирало по едно дете

Њујорк, 18 септември 2018 (МИА) - Шест милиони деца во светот на возраст до 15 години починале минат... повеќе...

Отповикана амбасадорката на Шри Ланка од Виена бидејќи не се јавувала на телефонски повици на претседателот

Отповикана амбасадорката на Шри Ланка од Виена бидејќи не се јавувала на телефонски повици на претседателот

Виена, 18 септември 2018 (МИА) - Амбасадорката на Шри Ланка во Австрија е отповикана бидејќи не одго... повеќе...

Руски воен авион со 14 војници исчезна од радари над Сирија

Руски воен авион со 14 војници исчезна од радари над Сирија

Moсква, 18 септември 2018 (МИА) – Руски авион со 14 војници исчезна од радари во Сирија над Средозем... повеќе...

Дојче веле: Фронтекс доаѓа на Западен Балкан

Дојче веле: Фронтекс доаѓа на Западен Балкан

Бон, 18 септември 2018 (МИА) - Србија се согласила да обезбеди пристап на граничарите од Фронтекс, о... повеќе...