• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Економија

Макрадули: Југохром ќе почне со работа кога ќе ги исполни стандардите за животна средина

Макрадули: Југохром ќе почне со работа кога ќе ги исполни стандардите за животна средина

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Се додека Југохром не ги исполни условите и не се вложи во заштитата н... повеќе...

 
Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Половина милијарда е вредноста на извозот остварен во првите три месец... повеќе...

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Половина милијарда е вредноста на извозот остварен во првите три месец... повеќе...

Јаневски: Македонија, како туристичка дестинација, мора да најде начин да ги задржи гостите

Јаневски: Македонија, како туристичка дестинација, мора да најде начин да ги задржи гостите

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Македонија како дестинација се уште не може да ги задржи гостите. Нивн... повеќе...

Трибина за креативноста и иновативноста во образовниот систем

Трибина за креативноста и иновативноста во образовниот систем

Скопје, 21 април 2018 (МИА) -  Со трибина „Како да се стимулира креативноста и иновативноста во обра... повеќе...

Трамп: ОПЕК е виновен за поскапувањето на нафтата

Трамп: ОПЕК е виновен за поскапувањето на нафтата

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја обвини Организаци... повеќе...

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Унапредување на соработката на домашните компании  и странските директ... повеќе...

ЕЛЕМ:Тендерот за технолошко чистење во РЕК Битола поништен поради утврден пропуст во тендерската документација

ЕЛЕМ:Тендерот за технолошко чистење во РЕК Битола поништен поради утврден пропуст во тендерската документација

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Тендерот за избор на фирма за технолошко чистење во РЕК Битола е пониш... повеќе...

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Развојните димензии на дигиталните платформи” е мотото под кое година... повеќе...

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Прилеп, 20 април 2018 (МИА) - Со тричасовна блокада на патниот правец Прилеп-Градско на излезот од П... повеќе...

Одличен прв квартал за Џенерал Електрик

Одличен прв квартал за Џенерал Електрик

Њујорк, 20 април 2018 (МИА) - Џенерал Електрик денеска информираше дека кварталниот профит на компан... повеќе...

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Вашингтон, 20 април 2018 (МИА) - Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓунар... повеќе...

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Сојузот на стопански комори на Македонија денеска со тркалезна маса по... повеќе...

Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

Виетнам ќе привлекува кинески туристи со казино вредно четири милијарди долари

Да Нанг, 20 април 2018 (МИА) - Компанијата Сансити планира следната година да го отвори досега најго... повеќе...

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали

Во Грција најавени протести со исклучување на струјата поради намера за приватизирање електроцентрали

Атина, 20 април 2018 (МИА) - Со прекин на снабдувањето со електична енергија, грчкиот синдикат ќе по... повеќе...