• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Економија

Интензивна регионална соработка за поголема конкурентност на европскиот пазар

Интензивна регионална соработка за поголема конкурентност на европскиот пазар

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - За подобро и полесно позиционирање на пазарот, остварување деловни... повеќе...

 
Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат од половина до денар и п... повеќе...

Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, сметаат раководителите на фирмите

Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, сметаат раководителите на фирмите

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Раководителите на фирмите од преработувачката индустрија оцениле д... повеќе...

Денеска нова цена на горивата

Денеска нова цена на горивата

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница треба да... повеќе...

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Домашната компанија Индустри сервис денеска почна со реализација н... повеќе...

„Бовин“ одбележува две децении постоење

„Бовин“ одбележува две децении постоење

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - „Бовин“, првата приватна винарница во Македонија, денеска одбележу... повеќе...

Речиси за 10 отсто зголемен бројот на туристи во Грција

Речиси за 10 отсто зголемен бројот на туристи во Грција

Атина, 15 септември 2018 (МИА) - Повеќе од 44 милиони патници ги искористија грчките аеродроми во пе... повеќе...

Отворен првиот КФЦ-ресторан во Македонија (видео)

Отворен првиот КФЦ-ресторан во Македонија (видео)

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Во Скопје денеска е отворен првиот ресторан на американскиот бренд... повеќе...

Саемот за мебел од 9 до 14 октомври, ќе се воведат две вонредни автобуски линии

Саемот за мебел од 9 до 14 октомври, ќе се воведат две вонредни автобуски линии

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Саемот за мебел ќе се одржи од 9 до 14 октомври во комплексот ВИП ... повеќе...

Информативна работилница за царинските постапки и извоз во е-трговијата

Информативна работилница за царинските постапки и извоз во е-трговијата

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Асоцијацијата за е-трговија на Македонија започна со едукативни ра... повеќе...

Апостолска во Солун: Македонија нуди стимулативни услови за нови инвестиции

Апостолска во Солун: Македонија нуди стимулативни услови за нови инвестиции

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Ап... повеќе...

Фирмите малку ги имплементираат општествено одговорните практики

Фирмите малку ги имплементираат општествено одговорните практики

Струмица, 13 април 2018 (МИА) - Малите и микро претпријатија многу малку ги имплементираат социјални... повеќе...

Расте девизниот прилив од туризмот

Расте девизниот прилив од туризмот

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Девизниот прилив од туризмот во првата половина од годинава порасн... повеќе...

Бизнис заедницата го поздрави одложувањето на реформата за прогресивно оданочување

Бизнис заедницата го поздрави одложувањето на реформата за прогресивно оданочување

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Четирите стопански комори во државава испратија официјален допис д... повеќе...

Во Скопјe зголемен интересот за бесплатно приклучување на парно греење

Во Скопјe зголемен интересот за бесплатно приклучување на парно греење

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Кај скопјани има се поголем интерес за бесплатно приклучување кон ... повеќе...

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 6,56 милиони евра

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 6,56 милиони евра

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - АД „Електрани на Македонија“ во петокот на аукција продаде 99.400 ... повеќе...

Министерот Шапуриќ ја посети фабриката Виталиа

Министерот Шапуриќ ја посети фабриката Виталиа

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Министерот задолжен за регулатива за подобрување на инвестициска к... повеќе...

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...