• A-
  • A
  • A+
вторник, 18 септември 2018, 

Економија

Во јули издадени 276 одобренија за градење

Во јули издадени 276 одобренија за градење

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во јули годинава во Македонија се издадени 276 одобренија за граде... повеќе...

 
Бизнис самит „Водење бизнис и податоци“

Бизнис самит „Водење бизнис и податоци“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Меѓународен бизнис самит на тема „Водење бизнис и податоци“ ќе се ... повеќе...

Нова планска и проектна документација за електроцентрали од обновливи извори

Нова планска и проектна документација за електроцентрали од обновливи извори

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - За потребите на Министерството за економија за изградба на електро... повеќе...

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Бектеши во „Даути комерц“: Компаниите ги поздравуваат економските мерки за поддршка на нивниот бизнис

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска беше во работна по... повеќе...

Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ)

Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ)

Битола, 11 септември 2018 (МИА) - Државниот завод за индустриска сопственост-ДЗИС денеска во Битола ... повеќе...

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Нема потврда од науката дека ГМО се штетни

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Од генетски модифицираните организми (ГМО) регистрирани во светски... повеќе...

„Боинг“ очекува Кина да купи 7.690  авиони во следните 20 години

„Боинг“ очекува Кина да купи 7.690 авиони во следните 20 години

Пекинг, 11 септември 2018 (МИА) - Кинеските авиокомпании ќе купат 7.690 нови авиони во вредност од 1... повеќе...

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Аеродромот во Атланта најпрометен во светот

Лондон, 11 септември 2018 (МИА) - Најпрометен аеродром во светот е Хартсфилд-Џексон во Атланта, со 1... повеќе...

Микро и малите фирми помалку ги имплементираат практиките за општествена одговорност

Микро и малите фирми помалку ги имплементираат практиките за општествена одговорност

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Средните и големите компании се главно оние кои имплементираат пра... повеќе...

Апостолска: Со членство во ЕУ пред домашните компании се отвора пазар од 500 милиони потрошувачи

Апостолска: Со членство во ЕУ пред домашните компании се отвора пазар од 500 милиони потрошувачи

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Ап... повеќе...

Средба Путин - Си на економскиот форум во Владивосток

Средба Путин - Си на економскиот форум во Владивосток

Владивосток, 11 септември 2018 (МИА) - Во пристанишниот град Владивосток, на Далечниот Исток на Руси... повеќе...

Преспа величествена убавица дава можности за развој на здравствен туризам

Преспа величествена убавица дава можности за развој на здравствен туризам

Ресен, 11 септември 2018 (МИА) – Со својата природна убавина, езеро, планини, национални паркови, бо... повеќе...

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година

Сакраменто, 11 септември 2018 (МИА) - Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Б... повеќе...

Дебата за „ГМО, ГМО-Храна И ГМО-храна за исхрана на животни“

Дебата за „ГМО, ГМО-Храна И ГМО-храна за исхрана на животни“

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија во рамкит... повеќе...

Бектеши се сретна со финскиот амбасадор Иконен

Бектеши се сретна со финскиот амбасадор Иконен

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) -  Соработката и добрите односи меѓу двете земји, како и мерките што... повеќе...

Блок 2 на РЕК Битола ставен во функција по редовниот ремонт

Блок 2 на РЕК Битола ставен во функција по редовниот ремонт

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Блок 2 на Термоелектраната „Битола” денеска повторно е ставен во ф... повеќе...

„Дискаверер“: Посетете го Охрид наместо Дубровник

„Дискаверер“: Посетете го Охрид наместо Дубровник

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - „Не одете во Дубровник, одете во Охрид“ е насловот на статијата шт... повеќе...