• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Економија

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Централниот депозитар за хартии од вредност денеска ќе промовира н... повеќе...

 
Германскиот економски советник доаѓа кон крајот на годината

Германскиот економски советник доаѓа кон крајот на годината

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Испраќање економски советник од Германија и формирање управувачки к... повеќе...

Анѓушев: Оваа Влада прави се Еурокомпозит да има стабилно работење

Анѓушев: Оваа Влада прави се Еурокомпозит да има стабилно работење

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Владата презема сериозни мерки за подобрување на работењето на Еуро... повеќе...

Референдумската кампања има приоритет, Владата нема да брза со прогресивниот данок

Референдумската кампања има приоритет, Владата нема да брза со прогресивниот данок

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Референдумската кампања ја одложи дебатата која требаше да се води ... повеќе...

Кон крајот на септември или во октомври анализи за евентуална потреба од ребаланс на буџетот

Кон крајот на септември или во октомври анализи за евентуална потреба од ребаланс на буџетот

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Кон крајот на овој месец или почетокот на следниот ќе се направаат ... повеќе...

Ципрас: Договорот од Преспа помага Солун да добие лидерска улога во регионот

Ципрас: Договорот од Преспа помага Солун да добие лидерска улога во регионот

Солун, 8 септември 2018 (МИА) - За реализирање на визијата за поинаков Солун, за Солун лидер на Балк... повеќе...

Акциите на Тесла паднаа откако Илон Маск запали џоинт

Акциите на Тесла паднаа откако Илон Маск запали џоинт

Сан Франциско, 7 септември 2018 (МИА) - Акциите на Тесла паднаа за седум проценти денеска, откако ди... повеќе...

Тевдовски во Штип: Повеќекратни економски бенефити од членството во НАТО и ЕУ

Тевдовски во Штип: Повеќекратни економски бенефити од членството во НАТО и ЕУ

Штип, 7 септември 2018 (МИА) - Министерот за финансии Драган Тевдовски при денешната посета на Штип ... повеќе...

Синдикат на „Еурокомпозит“: Ситуацијата е влошена со исклучената струја. Од вторник протест пред Владата

Синдикат на „Еурокомпозит“: Ситуацијата е влошена со исклучената струја. Од вторник протест пред Владата

Прилеп, 7 септември 2018 (МИА) - Состојбата во прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ е крајно ... повеќе...

Во Струмица стартуваа активностите за „Месецот на индустриска сопственост“

Во Струмица стартуваа активностите за „Месецот на индустриска сопственост“

Струмица, 7 септември 2018 (МИА) - Пред стопанственици и граѓани во Струмица денеска беа промовирани... повеќе...

„Еуромакс Ресоурцес“: Добиваме поддршка за „Иловица“ во последниот период

„Еуромакс Ресоурцес“: Добиваме поддршка за „Иловица“ во последниот период

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Менаџментот на „Еуромакс Ресурцес“, компанијата концесионер на рудн... повеќе...

За 6,2 отсто намален бројот на невработени во Македонија

За 6,2 отсто намален бројот на невработени во Македонија

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - За 6,2 проценти е намален бројот на невработени во второто тримесеч... повеќе...

Иселеник во Америка гради фабрика во ТИРЗ Струга

Иселеник во Америка гради фабрика во ТИРЗ Струга

Струга, 6 септември 2018 (МИА) - Американската компанија „Reci&Sons Enterprise“ денеска почна со изг... повеќе...

Бешлиев: Намалена трговската размена меѓу Македонија и Русија

Бешлиев: Намалена трговската размена меѓу Македонија и Русија

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Податоците кои ги добивме од Русија покажуваат дека е намалена трго... повеќе...

Раст на БДП од 3,1 отсто во вториот квартал

Раст на БДП од 3,1 отсто во вториот квартал

Скопје,  6 септември 2018 (МИА) - Бруто домашниот производ во второто тримесечје од годинава бележи ... повеќе...

Цените на угостителските услуги на месечно ниво без промена, во однос на јули лани зголемени

Цените на угостителските услуги на месечно ниво без промена, во однос на јули лани зголемени

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Цените на угостителските услуги во август во споредба со јули годин... повеќе...

Сузбивањето на климатските промени може да предизвика огромен раст на светскиот БДП

Сузбивањето на климатските промени може да предизвика огромен раст на светскиот БДП

Лондон, 6 септември 2018 (МИА) - Мерките за сузбивање на климатските промени би можеле да ја зголема... повеќе...

Мозаик

Се вљубил на прв поглед, му го дала бројот, а потоа му го украле телефонот

Британецот Ден Милингтон на Ибица запознал девојка...

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...