Економија

„Мејд ин Маседониа“ опција и за грчките производи

„Мејд ин Маседониа“ опција и за грчките производи

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - По верификацијата на Договорот што го потпишаа Македонија и Грција,... повеќе...

 
Четирите спорни компании се изземени од потпишувањето на договори со ФИТР

Четирите спорни компании се изземени од потпишувањето на договори со ФИТР

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Четирите компании кои се изјаснија дека во сопственичката структура... повеќе...

Целосна поддршка од стопанството за референдумот, членството во НАТО и ЕУ

Целосна поддршка од стопанството за референдумот, членството во НАТО и ЕУ

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Стопанската комора на Македонија и дава целосна и недвосмислена под... повеќе...

Извозот за седум месеци забележал раст од 25,7 проценти

Извозот за седум месеци забележал раст од 25,7 проценти

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Вкупната размена со странство за периодот јануари - јули годинава и... повеќе...

Прекинат штрајкот на грчката поморска федерација

Прекинат штрајкот на грчката поморска федерација

Атина, 4 септември 2018 (МИА) - Поморската федерација на Грција одлучи да го прекине штрајкот откако... повеќе...

Бектеши: Македонија ќе воспостави „one stop shop“ и со Албанија

Бектеши: Македонија ќе воспостави „one stop shop“ и со Албанија

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) – Македонија идната година ќе воспостави „one stop shop“ и со Албаниј... повеќе...

Бродовите во Грција втор ден остануваат закотвени на пристаништата

Бродовите во Грција втор ден остануваат закотвени на пристаништата

Атина, 4 септември 2018 (МИА) - Проблеми за илјадници туристи создава штрајкот на грчката поморска ф... повеќе...

Трибина за перспективите на македонската економија по членството во ЕУ и НАТО

Трибина за перспективите на македонската економија по членството во ЕУ и НАТО

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Трибина за перспективите на македонската економија преку членството... повеќе...

Продолжува проектот за дуално образование „20-20-20“ на ЕВН Македонија

Продолжува проектот за дуално образование „20-20-20“ на ЕВН Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) – За над 20 ученици од втората генерација во специјализираната ЕВН па... повеќе...

Азески: Изградбата на автопатот двојно ќе ја зголеми размената со Косово

Азески: Изградбата на автопатот двојно ќе ја зголеми размената со Косово

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Инфраструктурата е основа за развој на една земја. Во наредните три... повеќе...

Горивата поскапуваат од еден до 1,5 денар

Горивата поскапуваат од еден до 1,5 денар

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Малопродажната цена на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се ... повеќе...

Мал дел од стопанствениците се заинтересирани за заштита на индсутриска сопственост

Мал дел од стопанствениците се заинтересирани за заштита на индсутриска сопственост

Штип, 3 септември 2018 (МИА) - Државниот завод за индустриска сопственост по повод 25 години од свое... повеќе...

Стапката на слободни работни места 1,44 отсто, се бараат над 7000 работници

Стапката на слободни работни места 1,44 отсто, се бараат над 7000 работници

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Во вторниот квартал статистичките податоци покажуваат дека стапката... повеќе...

Драстично зголемување на цената на цигарите во Австралија

Драстично зголемување на цената на цигарите во Австралија

Мелбурн, 3 септември 2018 (МИА) - Новата цена на кутија цигари во Австралија изнесува од 28 до 33 ав... повеќе...

Поради 24-часовен штрајк закотвени бродовите во Грција

Поради 24-часовен штрајк закотвени бродовите во Грција

Атина, 3 септември 2018 (МИА) - Закотвени на пристаништата од 6 часот утрово се сите грчки бродови п... повеќе...

Работна средба меѓу претседателите на коморите на Косово и Македонија

Работна средба меѓу претседателите на коморите на Косово и Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Работна средба меѓу стопанските комори и претставници на бизнис зае... повеќе...

Дегустација, едукација и забава на Фестивалот на органска храна во Градски парк

Дегустација, едукација и забава на Фестивалот на органска храна во Градски парк

Скопје, 2 сптември 2018 (МИА) - Компири, грав, грозје, кромид, пиперки, краставици, лук, пченка, пат... повеќе...

Мозаик

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...