• A-
  • A
  • A+
недела, 23 септември 2018, 

Надворешна политика

Македонско издание на грчката книга „10+1 прашања за македонското прашање”

Македонско издание на грчката книга „10+1 прашања за македонското прашање”

Атина, 22 септември 2018 (МИА) - Во Скопје вечерва ќе биде промовирана книгата „10+1 прашања и одгов... повеќе...

 
Макрон до македонските граѓани: Договорот клучен за иднина на земјата, јас сум ЗА и сметам на вас (видео)

Макрон до македонските граѓани: Договорот клучен за иднина на земјата, јас сум ЗА и сметам на вас (видео)

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се об... повеќе...

Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Бања Лука, 21 септември 2018 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во ... повеќе...

АНА-МПА: Ципрас и Каменос за договорот од Преспа одново ќе разговараат во март следната година

АНА-МПА: Ципрас и Каменос за договорот од Преспа одново ќе разговараат во март следната година

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Во март следната година коалициските партнери во грчката Влада, Але... повеќе...

Македонија и Грција ја продлабочуваат енергетската соработка

Македонија и Грција ја продлабочуваат енергетската соработка

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Министерот за животна средина и енергија на Грција, Јоргос Статакис... повеќе...

Ѕанакопулос: Грција има меѓународна обврска да го ратификува Договорот од Преспа

Ѕанакопулос: Грција има меѓународна обврска да го ратификува Договорот од Преспа

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа, почитувајќи го својот ... повеќе...

Жерновски - Винтон: Македонија е силен поддржувач на мултилатерализмот

Жерновски - Винтон: Македонија е силен поддржувач на мултилатерализмот

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска с... повеќе...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Атина, 20 септември 2018 (МИА) - Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ста... повеќе...

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот

Ручи ги повика Албанците во Македонија масовно да излезат и да гласаат „за“ на референдумот

Тирана, 20 септември 2018 (МИА) – Претседателот на албанскиот парламент, Грамоз Ручи ги повика Албан... повеќе...

Договорот можност за уривање на митовите и приближување на граѓаните на двете земји

Договорот можност за уривање на митовите и приближување на граѓаните на двете земји

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Зачуван идентитет, отворање на можноста за надминување на непродук... повеќе...

Средба Коѕијас - Мас: Историски договор за стабилност во регионот

Средба Коѕијас - Мас: Историски договор за стабилност во регионот

Атина, 20 септември 2018 (МИА) - Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот... повеќе...

Пападимулис: Сигурен сум дека грчкиот Парламент ќе го ратификува Договорот од Преспа

Пападимулис: Сигурен сум дека грчкиот Парламент ќе го ратификува Договорот од Преспа

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Сигурен сум дека ќе има мнозинство во грчкиот Парламент што ќе гла... повеќе...

Средба Хашим Тачи - Мендух Тачи: Поддршка за референдумот во Македонија и за дијалогот Косово - Србија

Средба Хашим Тачи - Мендух Тачи: Поддршка за референдумот во Македонија и за дијалогот Косово - Србија

Приштина, 20 септември 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи го прими денеска на работна ср... повеќе...

Средба Хашим Тачи-Мендух Тачи: Поддршка за референдумот во Македонија и за дијалогот Косово-Србија

Средба Хашим Тачи-Мендух Тачи: Поддршка за референдумот во Македонија и за дијалогот Косово-Србија

Приштина, 20 септември 2018 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи го прими денеска на работна ср... повеќе...

Жбогар: Сакаме да ја видиме вашата земја како полноправен член во ЕУ со сите права и обврски

Жбогар: Сакаме да ја видиме вашата земја како полноправен член во ЕУ со сите права и обврски

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Многу скоро граѓаните ќе решат за патот на нивната иднина и нивнит... повеќе...

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Албанскиот претседател Илир Мета и Елизабет Милард, заменик-помошн... повеќе...

Флекенштајн: Референдумот е прозорец што ретко се отвора (видео)

Флекенштајн: Референдумот е прозорец што ретко се отвора (видео)

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Референдумот е прозорец што ретко се отвора и треба да го искорист... повеќе...