Надворешна политика

Една година од првата емисија на македонски јазик на aлбанска државна телевизија

Една година од првата емисија на македонски јазик на aлбанска државна телевизија

Дебар, 25 септември 2018 (МИА) – Вториот канал на албанската државна телевизија РТШ, на денешен ден ... повеќе...

 
Жерновски до Иванов: Размислете со каков говор ќе настапите во ОН

Жерновски до Иванов: Размислете со каков говор ќе настапите во ОН

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) - Делегација составена од претседателот Ѓорге Иванов и заменик-минис... повеќе...

Папатанасиу: Договорот од Преспа е најдоброто нешто што можеше да се постигне

Папатанасиу: Договорот од Преспа е најдоброто нешто што можеше да се постигне

Атина, 25 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа е добар и за двете страни, па дури и политичари... повеќе...

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Куманово, 24 септември 2018 (МИА) - Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли смета дека одлук... повеќе...

Димитров: Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани, тоа е задача на Собранието (видео)

Димитров: Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани, тоа е задача на Собранието (видео)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани. Нив ќе ги ... повеќе...

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

Атина, 24 септември 2018 (МИА) - Со гласање „ЗА“, според Договорот од Преспа го задржуваат нивниот и... повеќе...

Димитров: Изјавата на Иванов е бегство од одговорност

Димитров: Изјавата на Иванов е бегство од одговорност

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Одговорот на претседателот на државата Ѓорге Иванов дека нема да г... повеќе...

Патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот за името, нема план Б (видео)

Патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот за името, нема план Б (видео)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Доволно созреавме како општество за да се соочиме со реалноста - п... повеќе...

Скурлетис: Каменос да не создаде проблеми во владата поради македонското прашање

Скурлетис: Каменос да не создаде проблеми во владата поради македонското прашање

Атина, 24 септември 2018 (МИА) - Сметам дека не е веројатно Каменос и Независни Грци да сменат мисле... повеќе...

Жерновски на 73-та сесија на Генералното собрание на ОН

Жерновски на 73-та сесија на Генералното собрание на ОН

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Заменик министерот за надворешни работи  Андреј Жерновски од денес... повеќе...

Грабар-Китаровиќ: Припаѓате во семејството на ЕУ и НАТО, Хрватска е подготвена да ви помогне (видео)

Грабар-Китаровиќ: Припаѓате во семејството на ЕУ и НАТО, Хрватска е подготвена да ви помогне (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Хрватска силно ве поддржува, сега кога се соочувате со многу важна... повеќе...

Американскиот Мировен корпус со најголема група волонтери во Македонија

Американскиот Мировен корпус со најголема група волонтери во Македонија

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Педесет и четворица Американци, што е рекорден број досега, присти... повеќе...

Селцас: Договорот од Преспа е позитивен и во корист на двата народа

Селцас: Договорот од Преспа е позитивен и во корист на двата народа

Атина, 23 септември (МИА) - Позитивен и во корист на двата народа е Договорот од Преспа, според Конс... повеќе...

Македонско издание на грчката книга „10+1 прашања за македонското прашање”

Македонско издание на грчката книга „10+1 прашања за македонското прашање”

Атина, 22 септември 2018 (МИА) - Во Скопје вечерва ќе биде промовирана книгата „10+1 прашања и одгов... повеќе...

Макрон до македонските граѓани: Договорот клучен за иднина на земјата, јас сум ЗА и сметам на вас (видео)

Макрон до македонските граѓани: Договорот клучен за иднина на земјата, јас сум ЗА и сметам на вас (видео)

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се об... повеќе...

Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Бања Лука, 21 септември 2018 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во ... повеќе...

АНА-МПА: Ципрас и Каменос за договорот од Преспа одново ќе разговараат во март следната година

АНА-МПА: Ципрас и Каменос за договорот од Преспа одново ќе разговараат во март следната година

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Во март следната година коалициските партнери во грчката Влада, Але... повеќе...