Надворешна политика

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Куманово, 24 септември 2018 (МИА) - Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли смета дека одлук... повеќе...

 
Димитров: Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани, тоа е задача на Собранието (видео)

Димитров: Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани, тоа е задача на Собранието (видео)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани. Нив ќе ги ... повеќе...

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

Атина, 24 септември 2018 (МИА) - Со гласање „ЗА“, според Договорот од Преспа го задржуваат нивниот и... повеќе...

Димитров: Изјавата на Иванов е бегство од одговорност

Димитров: Изјавата на Иванов е бегство од одговорност

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Одговорот на претседателот на државата Ѓорге Иванов дека нема да г... повеќе...

Патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот за името, нема план Б (видео)

Патот кон ЕУ и НАТО води преку договорот за името, нема план Б (видео)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Доволно созреавме како општество за да се соочиме со реалноста - п... повеќе...

Скурлетис: Каменос да не создаде проблеми во владата поради македонското прашање

Скурлетис: Каменос да не создаде проблеми во владата поради македонското прашање

Атина, 24 септември 2018 (МИА) - Сметам дека не е веројатно Каменос и Независни Грци да сменат мисле... повеќе...

Жерновски на 73-та сесија на Генералното собрание на ОН

Жерновски на 73-та сесија на Генералното собрание на ОН

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Заменик министерот за надворешни работи  Андреј Жерновски од денес... повеќе...

Грабар-Китаровиќ: Припаѓате во семејството на ЕУ и НАТО, Хрватска е подготвена да ви помогне (видео)

Грабар-Китаровиќ: Припаѓате во семејството на ЕУ и НАТО, Хрватска е подготвена да ви помогне (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Хрватска силно ве поддржува, сега кога се соочувате со многу важна... повеќе...

Американскиот Мировен корпус со најголема група волонтери во Македонија

Американскиот Мировен корпус со најголема група волонтери во Македонија

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Педесет и четворица Американци, што е рекорден број досега, присти... повеќе...

Селцас: Договорот од Преспа е позитивен и во корист на двата народа

Селцас: Договорот од Преспа е позитивен и во корист на двата народа

Атина, 23 септември (МИА) - Позитивен и во корист на двата народа е Договорот од Преспа, според Конс... повеќе...

Македонско издание на грчката книга „10+1 прашања за македонското прашање”

Македонско издание на грчката книга „10+1 прашања за македонското прашање”

Атина, 22 септември 2018 (МИА) - Во Скопје вечерва ќе биде промовирана книгата „10+1 прашања и одгов... повеќе...

Макрон до македонските граѓани: Договорот клучен за иднина на земјата, јас сум ЗА и сметам на вас (видео)

Макрон до македонските граѓани: Договорот клучен за иднина на земјата, јас сум ЗА и сметам на вас (видео)

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се об... повеќе...

Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Лавров: Русија не се меша во референдумот во Македонија

Бања Лука, 21 септември 2018 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во ... повеќе...

АНА-МПА: Ципрас и Каменос за договорот од Преспа одново ќе разговараат во март следната година

АНА-МПА: Ципрас и Каменос за договорот од Преспа одново ќе разговараат во март следната година

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Во март следната година коалициските партнери во грчката Влада, Але... повеќе...

Македонија и Грција ја продлабочуваат енергетската соработка

Македонија и Грција ја продлабочуваат енергетската соработка

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Министерот за животна средина и енергија на Грција, Јоргос Статакис... повеќе...

Ѕанакопулос: Грција има меѓународна обврска да го ратификува Договорот од Преспа

Ѕанакопулос: Грција има меѓународна обврска да го ратификува Договорот од Преспа

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа, почитувајќи го својот ... повеќе...

Жерновски - Винтон: Македонија е силен поддржувач на мултилатерализмот

Жерновски - Винтон: Македонија е силен поддржувач на мултилатерализмот

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска с... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...