• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Надворешна политика

Кумуцакос: Изјавите на Димитров ја потврдуваат штетноста на Договорот од Преспа

Кумуцакос: Изјавите на Димитров ја потврдуваат штетноста на Договорот од Преспа

Атина, 30 август 2018 (МИА) - Изјавите на Никола Димитров ја потврдуваат критиката на Нова демократи... повеќе...

 
Мета ги повика Албанците во Македонија да излезат на референдумот и да гласаат „за“

Мета ги повика Албанците во Македонија да излезат на референдумот и да гласаат „за“

Тирана, 29 август 2018(МИА) – Интеграцијата на регионот во ЕУ и НАТО е многу значаен процес за негов... повеќе...

ИРИ: Мнозинството македонски граѓани го поддржуваат Договорот со Бугарија

ИРИ: Мнозинството македонски граѓани го поддржуваат Договорот со Бугарија

Скопје, 29 август 2018 (МИА) – Мнозинството македонски граѓани имаат позитивен став за Договорот за ... повеќе...

Димитров ќе реферира пред Комитетот за надворешни работи на ЕП

Димитров ќе реферира пред Комитетот за надворешни работи на ЕП

Скопје, 29 август 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој престојува во дв... повеќе...

Димитров: Одлучно на патот кон НАТО зацртан пред 25 години (видео)

Димитров: Одлучно на патот кон НАТО зацртан пред 25 години (видео)

Брисел, 28 август 2018 (МИА) - Актуелната соработка со НАТО и подготовките што ги презема Македонија... повеќе...

Министерот Димитров во работна посета на Брисел

Министерот Димитров во работна посета на Брисел

Скопје, 28 август 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска и утре ќе пре... повеќе...

Ципрас: Со големи напори стигнавме до историски договор

Ципрас: Со големи напори стигнавме до историски договор

Атина, 27 август 2018 (МИА) - Во македонското прашање, со многу големи напори успеавме да стигнеме д... повеќе...

ОБСЕ/ОДИХР ќе го следи референдумот со 270 набљудувачи

ОБСЕ/ОДИХР ќе го следи референдумот со 270 набљудувачи

Скопје, 27 август 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитр... повеќе...

Шефот на албанската дипломатија посакува успешен референдум

Шефот на албанската дипломатија посакува успешен референдум

Тирана, 25 август 2018 (МИА) - Албанскиот министер за надворешни работи и за Европа Дитмир Бушати, в... повеќе...

Министерот Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура

Министерот Димитров го посети Летниот камп по македонски јазик и култура

Скопје, 25 август 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров го посети Летниот кам... повеќе...

Меѓународна поддршка и охрабрување за Договорот со Грција и членството во ЕУ и НАТО

Меѓународна поддршка и охрабрување за Договорот со Грција и членството во ЕУ и НАТО

Скопје, 25 август 2018 (МИА) - Македонија во изминатите денови добива континуирана поддршка и охрабр... повеќе...

Бакојани: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Бакојани: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Атина, 24 август 2018 (МИА) - Како што се одвиваа работите ќе биде многу тешко да има промена и Дого... повеќе...

Копа: Договорот од Преспа е добар и фер и за двете страни

Копа: Договорот од Преспа е добар и фер и за двете страни

Атина, 24 август 2018 (МИА) - Сметам дека Договорот од Преспа и добар и фер договор, пишува професор... повеќе...

Димитров се сретна со пратеници на германскиот Бундестаг

Димитров се сретна со пратеници на германскиот Бундестаг

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - Шефот на дипломатијата Никола Димитров вчера оствари средба со Јосип ... повеќе...

Димитров на Фејсбук одговара на прашања на граѓани (видео)

Димитров на Фејсбук одговара на прашања на граѓани (видео)

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров синоќа преку видео вр... повеќе...

Ѕанакопулос: Договорот ќе помине со широко парламентарно мнозинство

Ѕанакопулос: Договорот ќе помине со широко парламентарно мнозинство

Атина, 23 август 2018 (МИА) - Ако политичките сили во земјата гласаат врз основа на јасни политички ... повеќе...

Димитров: САД стојат зад евроатлантскиот пат на Македонија (видео)

Димитров: САД стојат зад евроатлантскиот пат на Македонија (видео)

Вашингтон, 23 август 2018 (МИА) - Министерот за надвореши работи Димитров неделава беше во тридневна... повеќе...