• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Надворешна политика

Папакоста: Кога ќе дојде време, ќе видите дали ќе гласам „за“ или „против“ договорот од Преспа

Папакоста: Кога ќе дојде време, ќе видите дали ќе гласам „за“ или „против“ договорот од Преспа

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Новата заменичка министерка за цивилна заштита на Грција, Катерина ... повеќе...

 
Чедомир Јовановиќ: Договорот меѓу Скопје и Атина ја менува климата во целиот регион

Чедомир Јовановиќ: Договорот меѓу Скопје и Атина ја менува климата во целиот регион

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Договорот меѓу Македонија и Грција влијае и на атмосферата во која... повеќе...

Договорот од Преспа ги „подели“ Независни Грци

Договорот од Преспа ги „подели“ Независни Грци

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Со различни позиции од оние на Панос Каменос, излегоа двајца пратен... повеќе...

ФАЦ: Да се каже вистината што ако референдумот не успее

ФАЦ: Да се каже вистината што ако референдумот не успее

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот... повеќе...

Буш: Гласајте и учествувајте во донесувањето на историската одлука

Буш: Гласајте и учествувајте во донесувањето на историската одлука

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа е храбар и фер компромис што ќе ја стави Макед... повеќе...

ФАЦ: Да се каже вистината што ако референдумот не успее

ФАЦ: Да се каже вистината што ако референдумот не успее

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Ако на претстојниот референдум Македонците го отфрлат постигнатиот... повеќе...

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Димитров: Голема е одговорноста кое било тело клучот да го земе од рацете на граѓаните

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Голема е одговорноста во овој момент, кое било тело, дури и Уставн... повеќе...

Папас: Сакаме да го убедиме Каменос за корисноста на Договорот од Преспа

Папас: Сакаме да го убедиме Каменос за корисноста на Договорот од Преспа

Атина, 18 септември 2018 (МИА) - Претендираме да ги убедиме и Панос Каменос и неговите пратеници за ... повеќе...

Мас: На дофат ви е историска шанса, искористете ја (видео)

Мас: На дофат ви е историска шанса, искористете ја (видео)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат св... повеќе...

Ѕанакопулос: Му посакуваме успех на Заев и очекуваме добар резултат на референдумот

Ѕанакопулос: Му посакуваме успех на Заев и очекуваме добар резултат на референдумот

Атина, 18 септември 2018 (МИА) - Очекуваме позитивен резултат од референдумот и му посакуваме успех ... повеќе...

Димитров-Данкан: Поддршка од Лондон за референдумот и за реформите(видео)

Димитров-Данкан: Поддршка од Лондон за референдумот и за реформите(видео)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан... повеќе...

Димитров ги прими копиите од акредитивите од новата австралиска амбасадорка Стуарт

Димитров ги прими копиите од акредитивите од новата австралиска амбасадорка Стуарт

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска ги прими ... повеќе...

Данкан: Преспанскиот договор е извонреден чекор за иднината на Македонија

Данкан: Преспанскиот договор е извонреден чекор за иднината на Македонија

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Тука сме во момент што е многу значаен за земјата и можам да кажам... повеќе...

Димитров се сретна со новиот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Димитров се сретна со новиот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Ди... повеќе...

Грчките медиуми за посетата на Матис на Скопје

Грчките медиуми за посетата на Матис на Скопје

Атина, 18 септември 2018 (МИА) - За американската поддршка на референдумот и на Договорот од Преспа,... повеќе...

Конференција „НАТО интеграцијата - предуслов за безбедност и развој“

Конференција „НАТО интеграцијата - предуслов за безбедност и развој“

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Еднондевна конференција на тема „НАТО интеграцијата - предуслов за... повеќе...

Британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан во посета на Македонија

Британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан во посета на Македонија

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Внатрешно политичките состојби и реформската НАТО и ЕУ агенда во Р... повеќе...