Надворешна политика

Данкан: Преспанскиот договор е извонреден чекор за иднината на Македонија

Данкан: Преспанскиот договор е извонреден чекор за иднината на Македонија

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Тука сме во момент што е многу значаен за земјата и можам да кажам... повеќе...

 
Димитров се сретна со новиот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Димитров се сретна со новиот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Ди... повеќе...

Грчките медиуми за посетата на Матис на Скопје

Грчките медиуми за посетата на Матис на Скопје

Атина, 18 септември 2018 (МИА) - За американската поддршка на референдумот и на Договорот од Преспа,... повеќе...

Конференција „НАТО интеграцијата - предуслов за безбедност и развој“

Конференција „НАТО интеграцијата - предуслов за безбедност и развој“

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Еднондевна конференција на тема „НАТО интеграцијата - предуслов за... повеќе...

Британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан во посета на Македонија

Британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан во посета на Македонија

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Внатрешно политичките состојби и реформската НАТО и ЕУ агенда во Р... повеќе...

Шефот на германската дипломатија Мас во Скопје

Шефот на германската дипломатија Мас во Скопје

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Ха... повеќе...

Туск: Никогаш не ја пропуштајте можноста кога ќе ве повикаат да гласате

Туск: Никогаш не ја пропуштајте можноста кога ќе ве повикаат да гласате

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Пред 30 години ни се укажа можност и покрај верувањата на малкумин... повеќе...

Шефот на германската дипломатија Мас во официјална посета на Македонија

Шефот на германската дипломатија Мас во официјална посета на Македонија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Ха... повеќе...

Британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан утре во Македонија

Британскиот министер за Европа и Америка, Алан Данкан утре во Македонија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Внатрешно политичките состојби и реформската НАТО и ЕУ агенда во Р... повеќе...

Новиот руски амбасадор Баздникин му ги предаде акредитивите на Димитров

Новиот руски амбасадор Баздникин му ги предаде акредитивите на Димитров

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Вонредниот и ополномоштен амбасадор на Руската Федерација во Репуб... повеќе...

Дебата: Членството во НАТО нема алтернатива

Дебата: Членството во НАТО нема алтернатива

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Сите земји-членки на НАТО навистина сакаат да ја видат Македонија ... повеќе...

Димитров-Сарацин: Поддршка од Бундестагот за интеграцијата во ЕУ и НАТО

Димитров-Сарацин: Поддршка од Бундестагот за интеграцијата во ЕУ и НАТО

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Мануел Сарацин, пратеник од редовите на Зелените и член на Комитет... повеќе...

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент

Ѕанакопулос: Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот Парламент

Атина, 17 септември 2018 (МИА) - Убеденост дека во грчкиот Парламент постојат политички сили за да б... повеќе...

Новиот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје Клеменс Која стапува на должност

Новиот шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје Клеменс Која стапува на должност

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Амбасадорот Клеменс Која од Австрија, назначен од италијанското пр... повеќе...

Каменос: Ќе направам се Договорот од Преспа да не стигне во грчкиот парламент

Каменос: Ќе направам се Договорот од Преспа да не стигне во грчкиот парламент

Атина, 17 септември (МИА) - Ќе направам се за овој договор да не дојде во парламентот. Но, ако догов... повеќе...

Матис пристигна во Владата на разговори со Заев и Шекеринска (видео)

Матис пристигна во Владата на разговори со Заев и Шекеринска (видео)

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис претпладнево пристиг... повеќе...

Заев: Немам докази за руско влијание во Македонија

Заев: Немам докази за руско влијание во Македонија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) – Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања на конфере... повеќе...