• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Надворешна политика

Вуцис: Во февруари или март Договорот во Преспа ќе дојде во грчкиот Парламент

Вуцис: Во февруари или март Договорот во Преспа ќе дојде во грчкиот Парламент

Атина, 14 септември 2018 (МИА) - Мислам дека не постои можност Договорот од Преспа да не биде ратифи... повеќе...

 
Кумуцакос: Договорот од Преспа е лош и штетен за Грција

Кумуцакос: Договорот од Преспа е лош и штетен за Грција

Атина, 14 септември 2018 (МИА) - Ние нема да го поддржиме овој договор, нема шанси да го потпишеме, ... повеќе...

Германскиот министер за европски прашања Рот во посета на Македонија

Германскиот министер за европски прашања Рот во посета на Македонија

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) -  Државниот министер за Европа на германското Министерство за надво... повеќе...

Ципрас: Ги поддржувам напорите на Заев да го добие референдумот

Ципрас: Ги поддржувам напорите на Заев да го добие референдумот

Атина, 14 септември 2018 (МИА) - Желба, надеж и поддршка за Зоран Заев да го добие референдумот, ушт... повеќе...

САД и ЕУ: Историска шанса што не треба да се пропушти

САД и ЕУ: Историска шанса што не треба да се пропушти

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - САД и Европската унија со силна поддршка за успех на престојниот р... повеќе...

Заменик-министерот Жерновски во посета на Австрија

Заменик-министерот Жерновски во посета на Австрија

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Заменик-министерот за надворешни работи на Република Македонија, А... повеќе...

Теодоракис од Река: Ако Каменос не го поддржи Договорот од Преспа, треба да се оди на избори

Теодоракис од Река: Ако Каменос не го поддржи Договорот од Преспа, треба да се оди на избори

Солун, 13 септември 2018 (МИА) - Без поддршка од коалициониот партнер Независни Грци, не постои влад... повеќе...

Германскиот министер за европски прашања Рот утре во Македонија

Германскиот министер за европски прашања Рот утре во Македонија

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) -  Државниот министер за Европа на германското Министерство за надво... повеќе...

Бушати: Тирана систематски го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија

Бушати: Тирана систематски го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Ставот на Тирана е јасен - поддржуваме дијалог меѓу Косово и Србиј... повеќе...

Бушати: Албанците кои живеат во Македонија да дадат поддршка на историскиот Преспански договор

Бушати: Албанците кои живеат во Македонија да дадат поддршка на историскиот Преспански договор

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Договорот меѓу Македонија и Грција има исклучително значење за дем... повеќе...

Мичел: Преспанскиот договор можност да ве пречекаме како 30. земја членка во НАТО

Мичел: Преспанскиот договор можност да ве пречекаме како 30. земја членка во НАТО

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Ова го гледаме како... повеќе...

Бушати: Договорот на Македонија и Грција значаен не само за двете земји, туку за целиот регион

Бушати: Договорот на Македонија и Грција значаен не само за двете земји, туку за целиот регион

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Албанија побара поддр... повеќе...

Димитров-Мичел: Силна поддршка од САД во евроатлантските интеграции на Македонија

Димитров-Мичел: Силна поддршка од САД во евроатлантските интеграции на Македонија

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Евроатлантските перспективи на Република Македонија, како и актуел... повеќе...

Ѕанакопулос: Постои мнозинство во грчкиот Парламент да се ратификува Договорот од Преспа

Ѕанакопулос: Постои мнозинство во грчкиот Парламент да се ратификува Договорот од Преспа

Атина, 13 септември 2018 (МИА) - Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитр... повеќе...

Стејт департментот изрази надеж за успех на референдумот

Стејт департментот изрази надеж за успех на референдумот

Вашингтон, 14 септември 2018 (МИА) - Во пресрет на денешната посета на Вес Мичел, помошник-државен с... повеќе...

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати во посета на Македонија

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати во посета на Македонија

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Ди... повеќе...

Средба на претставници на царинските управи на Македонија и на Србија

Средба на претставници на царинските управи на Македонија и на Србија

Белград, 12 септември 2018 (МИА) - Можностите за поголем развој на воспоставената соработка и функци... повеќе...