• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Надворешна политика

Мичел: Преспанскиот договор можност да ве пречекаме како 30. земја членка во НАТО

Мичел: Преспанскиот договор можност да ве пречекаме како 30. земја членка во НАТО

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Ова го гледаме како... повеќе...

 
Бушати: Договорот на Македонија и Грција значаен не само за двете земји, туку за целиот регион

Бушати: Договорот на Македонија и Грција значаен не само за двете земји, туку за целиот регион

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Албанија побара поддр... повеќе...

Димитров-Мичел: Силна поддршка од САД во евроатлантските интеграции на Македонија

Димитров-Мичел: Силна поддршка од САД во евроатлантските интеграции на Македонија

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Евроатлантските перспективи на Република Македонија, како и актуел... повеќе...

Ѕанакопулос: Постои мнозинство во грчкиот Парламент да се ратификува Договорот од Преспа

Ѕанакопулос: Постои мнозинство во грчкиот Парламент да се ратификува Договорот од Преспа

Атина, 13 септември 2018 (МИА) - Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитр... повеќе...

Стејт департментот изрази надеж за успех на референдумот

Стејт департментот изрази надеж за успех на референдумот

Вашингтон, 14 септември 2018 (МИА) - Во пресрет на денешната посета на Вес Мичел, помошник-државен с... повеќе...

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати во посета на Македонија

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати во посета на Македонија

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Министерот за Европа и надворешни работи на Република Албанија, Ди... повеќе...

Средба на претставници на царинските управи на Македонија и на Србија

Средба на претставници на царинските управи на Македонија и на Србија

Белград, 12 септември 2018 (МИА) - Можностите за поголем развој на воспоставената соработка и функци... повеќе...

„Катимерини“: Скопското прашање носи избори во мај 2019 во Грција

„Катимерини“: Скопското прашање носи избори во мај 2019 во Грција

Атина, 12 септември 2018 (МИА) - Три можни сценарија се предвидени за периодот меѓу октомври и декем... повеќе...

Блок: Референдумот е демократски процес, граѓаните сами ќе одлучат (видео)

Блок: Референдумот е демократски процес, граѓаните сами ќе одлучат (видео)

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа е чувствителен компромис, но решавањето на ова... повеќе...

Гркинка се обидела од Македонија во Грција да го внесе нејзиното бебе скриено во торба

Гркинка се обидела од Македонија во Грција да го внесе нејзиното бебе скриено во торба

Атина, 12 септември 2018 (МИА) - За да избегне затворска казна за кражба, 30-годишна Гркинка побегна... повеќе...

Конференција: Македонија се соочува хибридни закани од типот на црна пропаганда (видео)

Конференција: Македонија се соочува хибридни закани од типот на црна пропаганда (видео)

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Безбедносните ризици со кои се соочуваат земјите веќе не се конвен... повеќе...

Матис и Мичел доаѓаат во Македонија за поддршка на референдумот

Матис и Мичел доаѓаат во Македонија за поддршка на референдумот

Вашингтон, 12 септември 2018 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис најави дека претс... повеќе...

Каменос: Без разлика на исходот од референдумот, последниот збор ќе го има грчкиот народ

Каменос: Без разлика на исходот од референдумот, последниот збор ќе го има грчкиот народ

Солун, 12 септември 2018 (МИА) - Каков и да е исходот од референдумот, последниот збор за Договорот ... повеќе...

Конференција „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатлантска интеграција“

Конференција „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатлантска интеграција“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи денеска и утре ќе се одржи ... повеќе...

Холандскиот министер Блок во Македонија, во фокусот референдумот и реформите

Холандскиот министер Блок во Македонија, во фокусот референдумот и реформите

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во официјална посета на Македонија денеска ќе престојува министеро... повеќе...

И МАНУ „За“ Договорот - зачуван идентитет и економски бенефиции

И МАНУ „За“ Договорот - зачуван идентитет и економски бенефиции

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Зачувување на идентитетот и економските бенефиции, кои ќе произлез... повеќе...

Шефот на холандската дипломатија утре во посета на Македонија

Шефот на холандската дипломатија утре во посета на Македонија

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Кралството Холандија, Стеф Блок... повеќе...