Надворешна политика

„Катимерини“: Скопското прашање носи избори во мај 2019 во Грција

„Катимерини“: Скопското прашање носи избори во мај 2019 во Грција

Атина, 12 септември 2018 (МИА) - Три можни сценарија се предвидени за периодот меѓу октомври и декем... повеќе...

 
Блок: Референдумот е демократски процес, граѓаните сами ќе одлучат (видео)

Блок: Референдумот е демократски процес, граѓаните сами ќе одлучат (видео)

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа е чувствителен компромис, но решавањето на ова... повеќе...

Гркинка се обидела од Македонија во Грција да го внесе нејзиното бебе скриено во торба

Гркинка се обидела од Македонија во Грција да го внесе нејзиното бебе скриено во торба

Атина, 12 септември 2018 (МИА) - За да избегне затворска казна за кражба, 30-годишна Гркинка побегна... повеќе...

Конференција: Македонија се соочува хибридни закани од типот на црна пропаганда (видео)

Конференција: Македонија се соочува хибридни закани од типот на црна пропаганда (видео)

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Безбедносните ризици со кои се соочуваат земјите веќе не се конвен... повеќе...

Матис и Мичел доаѓаат во Македонија за поддршка на референдумот

Матис и Мичел доаѓаат во Македонија за поддршка на референдумот

Вашингтон, 12 септември 2018 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис најави дека претс... повеќе...

Каменос: Без разлика на исходот од референдумот, последниот збор ќе го има грчкиот народ

Каменос: Без разлика на исходот од референдумот, последниот збор ќе го има грчкиот народ

Солун, 12 септември 2018 (МИА) - Каков и да е исходот од референдумот, последниот збор за Договорот ... повеќе...

Конференција „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатлантска интеграција“

Конференција „Стабилизирачки ефекти од процесот на евроатлантска интеграција“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во Министерството за надворешни работи денеска и утре ќе се одржи ... повеќе...

Холандскиот министер Блок во Македонија, во фокусот референдумот и реформите

Холандскиот министер Блок во Македонија, во фокусот референдумот и реформите

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во официјална посета на Македонија денеска ќе престојува министеро... повеќе...

И МАНУ „За“ Договорот - зачуван идентитет и економски бенефиции

И МАНУ „За“ Договорот - зачуван идентитет и економски бенефиции

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Зачувување на идентитетот и економските бенефиции, кои ќе произлез... повеќе...

Шефот на холандската дипломатија утре во посета на Македонија

Шефот на холандската дипломатија утре во посета на Македонија

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Кралството Холандија, Стеф Блок... повеќе...

Бејли: Ова е посебен момент во македонската историја и треба да се зграпчи

Бејли: Ова е посебен момент во македонската историја и треба да се зграпчи

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Македонските граѓани да ја зграпчат шансата и да гласаат на рефере... повеќе...

Средби на Жерновски на маргините на 13. „Бледски стратешки форум 2018”

Средби на Жерновски на маргините на 13. „Бледски стратешки форум 2018”

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска у... повеќе...

МАНУ ќе се консултира околу можноста да не го смени името (видео)

МАНУ ќе се консултира околу можноста да не го смени името (видео)

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Македонската академија на науките и уметностите ќе има консултации... повеќе...

Македонија и Грција ќе работат на откривање радиоактивни материи на граничните премини

Македонија и Грција ќе работат на откривање радиоактивни материи на граничните премини

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Македонија и Грција ќе воспостават заедничка проверка на граничнит... повеќе...

Ципрас не одговори за националноста и јазикот во договорот за името

Ципрас не одговори за националноста и јазикот во договорот за името

Стразбур, 11 септември 2018 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас во дебатата со европратениците не... повеќе...

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Ципрас: Преспанскиот договор може да биде модел за други

Стразбур, 11 септември 2018 (МИА) – Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во своето обраќање пред Европски... повеќе...

Џонсон: Клучно е да се финализира Договорот од Преспа за да одите напред

Џонсон: Клучно е да се финализира Договорот од Преспа за да одите напред

Атина, 11 септември 2018 (МИА) - Од клучно значење е да се финализира договорот за да одите напред, ... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...