Надворешна политика

Ципрас: Договорот од Преспа помага Солун да добие лидерска улога во регионот

Ципрас: Договорот од Преспа помага Солун да добие лидерска улога во регионот

Солун, 8 септември 2018 (МИА) - За реализирање на визијата за поинаков Солун, за Солун лидер на Балк... повеќе...

 
Денот на независноста одбележан во македонскиот конзулат во Солун

Денот на независноста одбележан во македонскиот конзулат во Солун

Солун, 8 септември 2018 (МИА) - Со прием на македонските државјани кои живеат во Солун, во конзулато... повеќе...

Сервер за МИА: Претстојниот референдум клучен за иднината на Македонија

Сервер за МИА: Претстојниот референдум клучен за иднината на Македонија

Вашингтон, 8 септември 2018 (МИА) - Претстојниот референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се ... повеќе...

Столтенберг: Уверен сум дека ако на референдумот се гласа „за“, договорот ќе се имплементира

Столтенберг: Уверен сум дека ако на референдумот се гласа „за“, договорот ќе се имплементира

Атина, 8 септември 2018 (МИА) - На сите мои политички средби во Скопје ми беше изјавено дека ако се ... повеќе...

Меркел во посета на Македонија на 27-годишнината од независноста

Меркел во посета на Македонија на 27-годишнината од независноста

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел денеска престојува во посета н... повеќе...

Помпео со честитка за 27-годишнината од македонската независност

Помпео со честитка за 27-годишнината од македонската независност

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео во името на Владата на С... повеќе...

Мета: Посакувам први октомври да отвори нова перспектива во евроатланската интеграција на Македонија

Мета: Посакувам први октомври да отвори нова перспектива во евроатланската интеграција на Македонија

Тирана, 7 септември 2018 (МИА) - Албанскиот претседател Илир Мета на денешната средба во Тирана со м... повеќе...

Мета: Посакувам први октомври да отвори нова перспектива во евроатланската интеграција на Македонија

Мета: Посакувам први октомври да отвори нова перспектива во евроатланската интеграција на Македонија

Тирана, 7 септември 2018 (МИА) – Албанскиот претседарел Илир Мета на денешната средба во Тирана, со ... повеќе...

Грчки медиуми: Меѓународна поддршка за Договорот од Преспа

Грчки медиуми: Меѓународна поддршка за Договорот од Преспа

Атина, 7 септември 2018 (МИА) - Писмото од Трамп до Иванов, пораките на Столтенберг, денешната посет... повеќе...

Ринкевицс: Се надеваме дека Северна Македонија ќе биде новиот член на НАТО и ЕУ

Ринкевицс: Се надеваме дека Северна Македонија ќе биде новиот член на НАТО и ЕУ

Атина, 7 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Летонија, Едгарс Ринкев... повеќе...

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот парламент и тоа од нашата влада

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот парламент и тоа од нашата влада

Атина, 7 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа ќе го донесе нашата влада во Парламентот и ќе би... повеќе...

Курц: Македонија е на историска пресвртница, поддршка за референдумот (видео)

Курц: Македонија е на историска пресвртница, поддршка за референдумот (видео)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Македонија е на историска пресвртница на патот кон ЕУ. Во пресрет н... повеќе...

Курц: Македонија е на историска пресвртница, поддршка за референдумот (видео)

Курц: Македонија е на историска пресвртница, поддршка за референдумот (видео)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Македонија е на историска пресвртница на патот кон ЕУ. Во пресрет н... повеќе...

Коѕијас и Ле Дриан разговараа за Договорот од Преспа

Коѕијас и Ле Дриан разговараа за Договорот од Преспа

Атина, 6 септември 2018 (МИА) - Се надеваме дека набргу ќе се ратификува Договорот што ќе придонесе ... повеќе...

Францускиот сенатор Кадик во посета на Македонија

Францускиот сенатор Кадик во посета на Македонија

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Во рамки на посетата на Балканот, сенаторот и претставник за францу... повеќе...

Трамп до Иванов: Договорот од Преспа го отвора патот до НАТО и ЕУ

Трамп до Иванов: Договорот од Преспа го отвора патот до НАТО и ЕУ

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа го отвора патот на Македонија до членството во ... повеќе...

Мицотакис: Договорот од Преспа е политички и дипломатски пораз за Ципрас и Коѕијас

Мицотакис: Договорот од Преспа е политички и дипломатски пораз за Ципрас и Коѕијас

Солун, 6 септември 2018 (МИА) - Ставот дека Договорот од Преспа е лош за Грција, но и дека претставу... повеќе...