Надворешна политика

Ринкевицс: Се надеваме дека Северна Македонија ќе биде новиот член на НАТО и ЕУ

Ринкевицс: Се надеваме дека Северна Македонија ќе биде новиот член на НАТО и ЕУ

Атина, 7 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Република Летонија, Едгарс Ринкев... повеќе...

 
Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот парламент и тоа од нашата влада

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот парламент и тоа од нашата влада

Атина, 7 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа ќе го донесе нашата влада во Парламентот и ќе би... повеќе...

Курц: Македонија е на историска пресвртница, поддршка за референдумот (видео)

Курц: Македонија е на историска пресвртница, поддршка за референдумот (видео)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Македонија е на историска пресвртница на патот кон ЕУ. Во пресрет н... повеќе...

Курц: Македонија е на историска пресвртница, поддршка за референдумот (видео)

Курц: Македонија е на историска пресвртница, поддршка за референдумот (видео)

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Македонија е на историска пресвртница на патот кон ЕУ. Во пресрет н... повеќе...

Коѕијас и Ле Дриан разговараа за Договорот од Преспа

Коѕијас и Ле Дриан разговараа за Договорот од Преспа

Атина, 6 септември 2018 (МИА) - Се надеваме дека набргу ќе се ратификува Договорот што ќе придонесе ... повеќе...

Францускиот сенатор Кадик во посета на Македонија

Францускиот сенатор Кадик во посета на Македонија

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Во рамки на посетата на Балканот, сенаторот и претставник за францу... повеќе...

Трамп до Иванов: Договорот од Преспа го отвора патот до НАТО и ЕУ

Трамп до Иванов: Договорот од Преспа го отвора патот до НАТО и ЕУ

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Договорот од Преспа го отвора патот на Македонија до членството во ... повеќе...

Мицотакис: Договорот од Преспа е политички и дипломатски пораз за Ципрас и Коѕијас

Мицотакис: Договорот од Преспа е политички и дипломатски пораз за Ципрас и Коѕијас

Солун, 6 септември 2018 (МИА) - Ставот дека Договорот од Преспа е лош за Грција, но и дека претставу... повеќе...

Аселборн: На референдумот ќе одлучите дали ќе останете во минатото или ќе изберете иднина

Аселборн: На референдумот ќе одлучите дали ќе останете во минатото или ќе изберете иднина

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Претстојниот референдум е предизвик за вашата земја. Треба да се од... повеќе...

Столтенберг во Собранието се сретна со Џафери и со Мицкоски

Столтенберг во Собранието се сретна со Џафери и со Мицкоски

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по средбата со макед... повеќе...

Прес-конференција на министрите за надворешни работи на Македонија и на Луксембург (во живо)

Прес-конференција на министрите за надворешни работи на Македонија и на Луксембург (во живо)

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Во МНР во тек е прес-конференцијата на шефовите на дипломатиите на ... повеќе...

Соработникот на Трамп за специјални мисии Рон Џонсон следната недела во Скопје

Соработникот на Трамп за специјални мисии Рон Џонсон следната недела во Скопје

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Американскиот сенатор и претседавач на Комисијата за државна безбед... повеќе...

Столтенберг од Скопје заминува за Атина

Столтенберг од Скопје заминува за Атина

Атина, 6 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО по средбите во Скопје заминува за Атина... повеќе...

Меѓународната заедница со јасна поддршка за референдумот

Меѓународната заедница со јасна поддршка за референдумот

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Во пресрет на референдумот на 30 септември денеска на средби во Ско... повеќе...

Столтенберг и Аселборн денеска во Скопје

Столтенберг и Аселборн денеска во Скопје

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа допатува во дв... повеќе...

Жан Аселборн утре во официјална посета на Македонија

Жан Аселборн утре во официјална посета на Македонија

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Големото Војводство на Луксембур... повеќе...

Нимиц: Чекање нов договор за името е многу ризична идеја

Нимиц: Чекање нов договор за името е многу ризична идеја

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Поминаа 25 години, а може да поминат уште толку пред нов договор до... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...