• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Економија

Од денеска нов повик за грантови за млади земјоделци

Од денеска нов повик за грантови за млади земјоделци

Кавадарци, 19 септември 2018 (МИА) - Платежната агенција објави нов повик за грантови од 10.000 евра... повеќе...

 
МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) –  Македонски железници Транспорт АД Скопје денеска соопшти дека е п... повеќе...

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - До крајот на градежната сезона се очекува да заврши реконструкција... повеќе...

Проектот за здружување во задруги презентиран пред земјоделците од Кочанско

Проектот за здружување во задруги презентиран пред земјоделците од Кочанско

Кочани, 19. септември 2018 (МИА) - Зголемувањето на конкурентноста на земјоделците од Македонија и н... повеќе...

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

Скопје, 19 септемви 2018 (МИА) - Пчеларот Менде Трајковски од село Маково, Општина Новаци, доби ос... повеќе...

Расте интересот кај странските гости за туристичката понуда на Македонија

Расте интересот кај странските гости за туристичката понуда на Македонија

Охрид, 19 септември 2018 (МИА) – Република Македонија оваа година ќе ја посетат 1,2 милион туристи, ... повеќе...

Објавен конкурс по повод светските денови на штедењето и осигурувањето

Објавен конкурс по повод светските денови на штедењето и осигурувањето

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Народната банка на Република Македонија (НБРМ), Министерството за ... повеќе...

Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Гевгелија, 19 септември 2018 (МИА) - Најфреквентниот граничен премин „Богородица“ во периодот од 15 ... повеќе...

Буковски пипер, „станушина“ и македонски ручек на „Тера мадре“ во Торино

Буковски пипер, „станушина“ и македонски ручек на „Тера мадре“ во Торино

Скопје, 20  2018 (МИА) - Президиумите слатко од диви смокви, буковски пипер, виното „станушина“ и ме... повеќе...

Мерачи на брзина на возење кај пет училишта во Скопје

Мерачи на брзина на возење кај пет училишта во Скопје

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) -  Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени  во близина на пет ... повеќе...

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Под мотото на кампањата „Намалувањето на брзината, спасува животи“... повеќе...

Сугарески и Китанов ќе извршат увид на реконструкцијата на Скопската обиколница

Сугарески и Китанов ќе извршат увид на реконструкцијата на Скопската обиколница

Скопје, 19 септември 2019 (МИА) - Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на Ј... повеќе...

Десет повредени во сообраќајна несреќа кај Долно Палчиште

Десет повредени во сообраќајна несреќа кај Долно Палчиште

Тетово, 18 септември 2018 (МИА) - Десет лица се повредени од кои едно со потешки повреди во сообраќа... повеќе...

Бектеши се сретна со претставници од енергетската групација на Светската банка

Бектеши се сретна со претставници од енергетската групација на Светската банка

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) -  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Скопје се срет... повеќе...

Тевдовски: Членувањето во ЕУ и НАТО обезбедува прилив на странски инвестиции

Тевдовски: Членувањето во ЕУ и НАТО обезбедува прилив на странски инвестиции

Битола, 18 септември 2018 (МИА) - Важно е Македонија да се интегрира во ЕУ и НАТО бидејќи на тој нач... повеќе...

ССК: Градежништвото во фокус на јавно-приватниот дијалог

ССК: Градежништвото во фокус на јавно-приватниот дијалог

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Подобрувањето на состојбата во градежниот сектор, кој во изминатит... повеќе...

Бизнис - жените бараат гаранциски фонд за финансиска поддршка

Бизнис - жените бараат гаранциски фонд за финансиска поддршка

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - И 100.000 евра се доволни за пилот - проект преку кој првично фина... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...