Економија

Единаесет возила во полошко исклучени од сообраќај поради емитување штетни издувни гасови

Единаесет возила во полошко исклучени од сообраќај поради емитување штетни издувни гасови

Тетово, 25 септември 2018 (МИА) – Единаесет возила што емитувале штетни издувни гасови повеќе од доз... повеќе...

 
Петер: Губење милијарди евра помош и можна дестабилизација на денарот ако не бидете дел од ЕУ

Петер: Губење милијарди евра помош и можна дестабилизација на денарот ако не бидете дел од ЕУ

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Губење милијарди евра финансиска помош од Европската Унија, намалу... повеќе...

Вработените во „Еурокомпозит“ бараат гаранција за исплата на отпремнините, пари за плата и работа

Вработените во „Еурокомпозит“ бараат гаранција за исплата на отпремнините, пари за плата и работа

Прилеп, 25 септември 2018 (МИА) - Вработените воприлепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ бараат г... повеќе...

Во јули 70,4 проценти од потрошената електрична енергија биле од домашно производство

Во јули 70,4 проценти од потрошената електрична енергија биле од домашно производство

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Во јули годинава во Македонија се потрошени 549.423 МWh електрична... повеќе...

Подобрена ветеринарната и фитосанитарната контрола на ГП „Блаце“ со поддршка на ЕУ

Подобрена ветеринарната и фитосанитарната контрола на ГП „Блаце“ со поддршка на ЕУ

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Чекор напред кон соодветна, брза и квалитетна инспекциска контрола... повеќе...

Нови објекти за ветеринарни и фитосанитарни контроли на Блаце

Нови објекти за ветеринарни и фитосанитарни контроли на Блаце

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - На граничниот премин Блаце денеска ќе бидат пуштени во употреба но... повеќе...

Николовски: Патот кон ЕУ и НАТО ги отвора вратите за инвестиции на странските компании во земјоделството

Николовски: Патот кон ЕУ и НАТО ги отвора вратите за инвестиции на странските компании во земјоделството

Босилово, 24 септември 2018 (МИА) - Патот кон Европската унија и НАТО ги отвора вратите за инвестици... повеќе...

Анѓушев: До 30 септември ќе биде готов пакетот технолошки вишок во „Еурокомпозит“

Анѓушев: До 30 септември ќе биде готов пакетот технолошки вишок во „Еурокомпозит“

Прилеп, 24 септември 2018 (МИА) - До крајот на месецов, до 30 септември, ќе бидат прогласени техноло... повеќе...

АВМУ: Прекршочни пријави за 1ТВ и ТВ Сонце за недозволено референдумско рекламирање

АВМУ: Прекршочни пријави за 1ТВ и ТВ Сонце за недозволено референдумско рекламирање

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ќе пок... повеќе...

Во Штип трибина за придобивките од ЕУ ориентираното земјоделство

Во Штип трибина за придобивките од ЕУ ориентираното земјоделство

Штип, 24 септември 2018 (МИА) - Огромен пазар и извесна аграрна политика дефинирана седум години одн... повеќе...

Сугарески: Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТО

Сугарески: Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТО

Кавадарци, 24 септември 2018 (МИА) - Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТ... повеќе...

Југоисточниот регион со најголемо учество во бруто-додадената вредност во земјоделството

Југоисточниот регион со најголемо учество во бруто-додадената вредност во земјоделството

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Најголемо учество во креирањето на бруто-додадената вредност во зе... повеќе...

Се модернизира трафостаницата „Дуброво“, инвестицијата 4,6 милиони евра

Се модернизира трафостаницата „Дуброво“, инвестицијата 4,6 милиони евра

Неготино, 24 септември 2018 (МИА) - МЕПСО започна со модернизација на трансформаторската станица „Ду... повеќе...

Сугарески: Се работи на реализација на проекти од инфраструктурата вредни 800 милиони евра

Сугарески: Се работи на реализација на проекти од инфраструктурата вредни 800 милиони евра

Кавадарци, 24 септември 2018 (МИА) - Во моментов низ целата територија на Република Македонија се ра... повеќе...

Македонските стартап компании ќе се претстават пред германската индустрија

Македонските стартап компании ќе се претстават пред германската индустрија

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Македонски стартап компании ќе може да ги претстават своите идеи п... повеќе...

В среда пренасочување на сообраќајот на регионалниот пат од Давидово до Удово

В среда пренасочување на сообраќајот на регионалниот пат од Давидово до Удово

Скопје, 24 септемри 2018 (МИА) -  Поради изведување асфалтерски работи на регионалниот пат Р-1105, н... повеќе...

Трибина: Перспективите на македонската економија преку членство во ЕУ и НАТО

Трибина: Перспективите на македонската економија преку членство во ЕУ и НАТО

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓ... повеќе...

Мозаик

Тинејџерка преживеала 49 дена на отворено море пиејќи цедена морска вода

Индонезиска тинејџерка минала 49 дена на отворено ...

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...