Економија

Бектеши - Ахметај: „Уан стоп шоп“ ќе ја унапреди економската соработка

Бектеши - Ахметај: „Уан стоп шоп“ ќе ја унапреди економската соработка

Тирана, 21 септември 2018 (МИА) - Што поскорото имплементирање на проектот за заедничко гранично упр... повеќе...

 
Втор Меѓународен саем за иновации - се зголемува бројот на заинтересирани иноватори

Втор Меѓународен саем за иновации - се зголемува бројот на заинтересирани иноватори

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Глампинг шатор поставен на начин на кој природно го климатизира во... повеќе...

Конференција: Жените недоволно застапени на раководни позиции

Конференција: Жените недоволно застапени на раководни позиции

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Преку 60 професионалци од Македонија, Холандија, Албанија и Косово... повеќе...

Ново партнерство за унапредување на ветеринарните услуги

Ново партнерство за унапредување на ветеринарните услуги

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со потпишување Меморандум за соработка во селото Радобор, Општина ... повеќе...

Саем за мали бизниси „Создаваме брендови“

Саем за мали бизниси „Создаваме брендови“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Саем за мали бизниси „Создаваме брендови“ се одржува од денеска до... повеќе...

Сугарески: На Македонија и се случува голема градежна инвестициска активност

Сугарески: На Македонија и се случува голема градежна инвестициска активност

Битола, 21 септември 2018 (МИА) - На Македонија и се случува голема градежна инвестициска активност,... повеќе...

Амир Ќаили од Грушино пример за успешна ИПАРД-приказна

Амир Ќаили од Грушино пример за успешна ИПАРД-приказна

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Нова, современа механизација што ќе му го олесни производството и ... повеќе...

Во „бели зони“ без бродбенд мрежи 85 илјади домаќинства, покажа мапирањето на МИОА

Во „бели зони“ без бродбенд мрежи 85 илјади домаќинства, покажа мапирањето на МИОА

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) – Петнаесет проценти од домаќинствата во Македонија или вкупно 85 ил... повеќе...

Македонија и Албанија ќе работат на развој на преносните мрежи на природен гас

Македонија и Албанија ќе работат на развој на преносните мрежи на природен гас

Тирана, 21 септември 2018 (МИА) - Македонија и Албанија ќе соработуваат на развој на преносните мреж... повеќе...

Почна исплатата на првите средства од ИПАРД 2

Почна исплатата на првите средства од ИПАРД 2

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) – Платежната агенција денеска ги исплати првите 10 барања за средств... повеќе...

Николовски доби плакета за  најуспешен министер за земјоделство

Николовски доби плакета за најуспешен министер за земјоделство

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Земјоделското здружение „Современо Земјоделство” на министерот Љуп... повеќе...

Прекин на струја во делови од Гевглија, интервенции на 110 киловолтниот далновод

Прекин на струја во делови од Гевглија, интервенции на 110 киловолтниот далновод

Гевгелија, 21 септември 2018 (МИА) - Поради неопходни интервенции на 110 киловолтниот далновод, утро... повеќе...

Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Во Македонија има регистрирано 123.000 трговски марки. Свеста за з... повеќе...

Бектеши во официјална посета на Албанија

Бектеши во официјална посета на Албанија

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе престојува во о... повеќе...

Сугарески ќе изврши увид на реконструкцијата на обиколницата на Битола

Сугарески ќе изврши увид на реконструкцијата на обиколницата на Битола

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на Ј... повеќе...

Почнува „Иновамак 2018“

Почнува „Иновамак 2018“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Изложувачи од 20 држави се очекува да се претстават на Вториот меѓ... повеќе...

Нови локални услуги за поголема конкурентност на сточарите

Нови локални услуги за поголема конкурентност на сточарите

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Ветеринарната комора на Македонија и Ветеринарниот факултет при Ун... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...