• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Економија

Во прекин сообраќајот на патот Охрид - Битола кај с. Опеница

Во прекин сообраќајот на патот Охрид - Битола кај с. Опеница

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Во прекин е сообраќајот на магистралниот пат Охрид - Битола кај се... повеќе...

 
Модернизација на патот Крива Паланка - Деве Баир со 10 милиони евра од ЕБОР

Модернизација на патот Крива Паланка - Деве Баир со 10 милиони евра од ЕБОР

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Со 10 милиони евра кредит од Европската банка за обнова и развој ц... повеќе...

Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европски стандарди

Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европски стандарди

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Пазарите во Европа немаат бариери за увоз на македонски производи,... повеќе...

Николовски: Со влезот во НАТО и ЕУ македонското вино добива европска етика и сигурен пласман

Николовски: Со влезот во НАТО и ЕУ македонското вино добива европска етика и сигурен пласман

Кавадарци, 20 септември 2018 (МИА) - Со влезот во НАТО и Европската унија, нашето вино добива европс... повеќе...

Картографијата во слободен пад

Картографијата во слободен пад

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Географски и историски атлас, патна карта, туристичка, винска... с... повеќе...

Состојба на патиштата

Состојба на патиштата

20 септември 2018  СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦ... повеќе...

Од денеска нов повик за грантови за млади земјоделци

Од денеска нов повик за грантови за млади земјоделци

Кавадарци, 19 септември 2018 (МИА) - Платежната агенција објави нов повик за грантови од 10.000 евра... повеќе...

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) –  Македонски железници Транспорт АД Скопје денеска соопшти дека е п... повеќе...

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - До крајот на градежната сезона се очекува да заврши реконструкција... повеќе...

Проектот за здружување во задруги презентиран пред земјоделците од Кочанско

Проектот за здружување во задруги презентиран пред земјоделците од Кочанско

Кочани, 19. септември 2018 (МИА) - Зголемувањето на конкурентноста на земјоделците од Македонија и н... повеќе...

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

Скопје, 19 септемви 2018 (МИА) - Пчеларот Менде Трајковски од село Маково, Општина Новаци, доби ос... повеќе...

Расте интересот кај странските гости за туристичката понуда на Македонија

Расте интересот кај странските гости за туристичката понуда на Македонија

Охрид, 19 септември 2018 (МИА) – Република Македонија оваа година ќе ја посетат 1,2 милион туристи, ... повеќе...

Објавен конкурс по повод светските денови на штедењето и осигурувањето

Објавен конкурс по повод светските денови на штедењето и осигурувањето

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Народната банка на Република Македонија (НБРМ), Министерството за ... повеќе...

Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Гевгелија, 19 септември 2018 (МИА) - Најфреквентниот граничен премин „Богородица“ во периодот од 15 ... повеќе...

Буковски пипер, „станушина“ и македонски ручек на „Тера мадре“ во Торино

Буковски пипер, „станушина“ и македонски ручек на „Тера мадре“ во Торино

Скопје, 20  2018 (МИА) - Президиумите слатко од диви смокви, буковски пипер, виното „станушина“ и ме... повеќе...

Мерачи на брзина на возење кај пет училишта во Скопје

Мерачи на брзина на возење кај пет училишта во Скопје

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) -  Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени  во близина на пет ... повеќе...

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

Eвропски ден без жртви во сообраќајот

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Под мотото на кампањата „Намалувањето на брзината, спасува животи“... повеќе...