Економија

Сугарески: Бараме решение да не се укине меѓународниот воз Белград - Солун - Белград

Сугарески: Бараме решение да не се укине меѓународниот воз Белград - Солун - Белград

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески вели дека прави на... повеќе...

 
Катастарски услуги за фирмите и институциите само електронски од 1 октомври

Катастарски услуги за фирмите и институциите само електронски од 1 октомври

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надград... повеќе...

Текстилниот кластер ја поздрави мерката за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

Текстилниот кластер ја поздрави мерката за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

Штип, 20 Септември 2018 (МИА) - Текстилниот кластер  денеска ја поздрави мерката за замзрнување на п... повеќе...

Во Визбегово од ноември ќе се гради водовод и канализација

Во Визбегово од ноември ќе се гради водовод и канализација

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) – Во индустриската зона Визбегово  во ноември годинава ќе почне изгр... повеќе...

Досега до МИОА не е пријавен случај на притисок на работното место (видео)

Досега до МИОА не е пријавен случај на притисок на работното место (видео)

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - До Министерството за информатичко општество и администрација кое н... повеќе...

Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

Тевдовски поддржува решение пензонерите да не одат за регистрација во УЈП

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддрж... повеќе...

Во прекин сообраќајот на патот Охрид - Битола кај с. Опеница

Во прекин сообраќајот на патот Охрид - Битола кај с. Опеница

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Во прекин е сообраќајот на магистралниот пат Охрид - Битола кај се... повеќе...

Модернизација на патот Крива Паланка - Деве Баир со 10 милиони евра од ЕБОР

Модернизација на патот Крива Паланка - Деве Баир со 10 милиони евра од ЕБОР

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Со 10 милиони евра кредит од Европската банка за обнова и развој ц... повеќе...

Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европски стандарди

Пазарите во Европа отворени за македонските производи, недостигаат европски стандарди

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Пазарите во Европа немаат бариери за увоз на македонски производи,... повеќе...

Николовски: Со влезот во НАТО и ЕУ македонското вино добива европска етика и сигурен пласман

Николовски: Со влезот во НАТО и ЕУ македонското вино добива европска етика и сигурен пласман

Кавадарци, 20 септември 2018 (МИА) - Со влезот во НАТО и Европската унија, нашето вино добива европс... повеќе...

Картографијата во слободен пад

Картографијата во слободен пад

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Географски и историски атлас, патна карта, туристичка, винска... с... повеќе...

Состојба на патиштата

Состојба на патиштата

20 септември 2018  СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦ... повеќе...

Од денеска нов повик за грантови за млади земјоделци

Од денеска нов повик за грантови за млади земјоделци

Кавадарци, 19 септември 2018 (МИА) - Платежната агенција објави нов повик за грантови од 10.000 евра... повеќе...

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

МЖ Транспорт бара „Србија воз“ да не го укине меѓународниот воз Белград - Солун

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) –  Македонски железници Транспорт АД Скопје денеска соопшти дека е п... повеќе...

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - До крајот на градежната сезона се очекува да заврши реконструкција... повеќе...

Проектот за здружување во задруги презентиран пред земјоделците од Кочанско

Проектот за здружување во задруги презентиран пред земјоделците од Кочанско

Кочани, 19. септември 2018 (МИА) - Зголемувањето на конкурентноста на земјоделците од Македонија и н... повеќе...

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

Скопје, 19 септемви 2018 (МИА) - Пчеларот Менде Трајковски од село Маково, Општина Новаци, доби ос... повеќе...