• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Економија

Гасоводот низ Водно за експертите на вистинско место, за НВО одземање на белите дробови на Скопје

Гасоводот низ Водно за експертите на вистинско место, за НВО одземање на белите дробови на Скопје

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Изградбата на магистралниот гасовод од Скопје кон Гостивар со крак... повеќе...

 
Лукаревска: Со даночните обврзници ќе имаме партнерски, а не репресивен однос

Лукаревска: Со даночните обврзници ќе имаме партнерски, а не репресивен однос

Прилеп, 17 септември 2018 (МИА) - Со акционен план и повеќе околности ќе им олеснеме на граѓаните, м... повеќе...

Македонски телеком го изведе првото 5Г демо во Македонија

Македонски телеком го изведе првото 5Г демо во Македонија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Македонски Телеком денеска го реализираше првото 5G демо во земјат... повеќе...

Апелацискиот суд го потврди планот за реорганизација на ТЕ-ТО

Апелацискиот суд го потврди планот за реорганизација на ТЕ-ТО

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Апелацискиот суд во Скопје го потврди планот за реорганизација на ... повеќе...

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Поради нереализираниот пласман на свежата зелка, преполовен е изво... повеќе...

Владата ќе објави тендер за универзален снабдувач со струја за домаќинствата (видео)

Владата ќе објави тендер за универзален снабдувач со струја за домаќинствата (видео)

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) – Тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергија за... повеќе...

Царинската управа го промовираше концептот на овластен економски оператор

Царинската управа го промовираше концептот на овластен економски оператор

Струмица, 17 септември 2018 (МИА) - Како идна членка на ЕУ Царинската управа на Македонија ги презем... повеќе...

Сугарески и Китанов на увид во градежните работи на автопатот Штип - Миладиновци

Сугарески и Китанов на увид во градежните работи на автопатот Штип - Миладиновци

Штип, 17 Септември 2018 (МИА) - Пролонгирано е пуштањето за сообраќај на автопатот Штип - Миладиновц... повеќе...

Интензивна регионална соработка за поголема конкурентност на европскиот пазар

Интензивна регионална соработка за поголема конкурентност на европскиот пазар

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - За подобро и полесно позиционирање на пазарот, остварување деловни... повеќе...

Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат од половина до денар и п... повеќе...

Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, сметаат раководителите на фирмите

Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, сметаат раководителите на фирмите

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Раководителите на фирмите од преработувачката индустрија оцениле д... повеќе...

Работилница за проекција на паричните текови и управувањето со парични средства

Работилница за проекција на паричните текови и управувањето со парични средства

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Со поддршка на Светска банка, за кусо време успеавме да напредувам... повеќе...

Денеска нова цена на горивата

Денеска нова цена на горивата

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница треба да... повеќе...

Побрза постапка за надомест на штета во случај на сообраќајка и во Германија

Побрза постапка за надомест на штета во случај на сообраќајка и во Германија

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Македонските возачи во Германија во случај на сообраќајна несреќа ... повеќе...

Сообраќајот се одвива по суви коловози, прекин на патот Виница - село Бигла - Делчево

Сообраќајот се одвива по суви коловози, прекин на патот Виница - село Бигла - Делчево

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, а инт... повеќе...

Дополнителна ликвидност од 130 милиони евра за малите и средни претпријатија

Дополнителна ликвидност од 130 милиони евра за малите и средни претпријатија

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) – Сто триесет милиони евра евтини кредити од ЕИБ и ЕБОР им стојат на... повеќе...

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Домашната компанија Индустри сервис денеска почна со реализација н... повеќе...