Економија

Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти

Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев вели дека сите задолжувања на државата се за ... повеќе...

 
Со британски грант до нова стратегија за енергетика

Со британски грант до нова стратегија за енергетика

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Со британски грант од околу 780.000 фунти Македонија ќе изработува... повеќе...

Пререгистрацијата е за подобрување на услугите на УЈП, тврдат Заев и Тевдовски

Пререгистрацијата е за подобрување на услугите на УЈП, тврдат Заев и Тевдовски

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Уп... повеќе...

Традиционалниот тиквешки маџун се поинтересен за туристите

Традиционалниот тиквешки маџун се поинтересен за туристите

Кавадарци, 18 септември 2018 (МИА) - Маџунот како традиционален производ од грозје во Тиквешијата ст... повеќе...

Регионален состанок во АЕК за поевтинување на роамингот

Регионален состанок во АЕК за поевтинување на роамингот

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Во Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) денеска ќе се одржи... повеќе...

Шапуриќ на бизнис форум во Букурешт

Шапуриќ на бизнис форум во Букурешт

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Со зголемен регионален пристап во областа на патната и железничка ... повеќе...

Конференција: Производниот сектор бара квалификувана работна сила

Конференција: Производниот сектор бара квалификувана работна сила

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Македонската лесна преработувачка индустрија има голем потенцијал ... повеќе...

ДИЗ: Оризот од Кочанско не е генетски модифициран

ДИЗ: Оризот од Кочанско не е генетски модифициран

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Оризот од Кочанско не е генетски модифициран, покажаа суперанализи... повеќе...

Мал интерес за чипирање домашни миленици во Куманово

Мал интерес за чипирање домашни миленици во Куманово

Куманово, 18 септември 2018 (МИА) - Незадоволитен е интересот кај сопствениците на домашни миленици ... повеќе...

Во гевгелиско слаб интерес за берба на шумски плодови

Во гевгелиско слаб интерес за берба на шумски плодови

Гевгелија, 18 септември 2018 (МИА) - Во подрачната единица на Шумското стопанство ,„Кожуф“ во Гевгел... повеќе...

„Дрвените“ ги исфрлија вкусните домати од нивите

„Дрвените“ ги исфрлија вкусните домати од нивите

Струмица, 18 септември 2018 (МИА) - Со тврда зелена внатрешност, најчесто без мирис и соодветен вкус... повеќе...

Во прекин сообраќајот на патот Виница-Делчево поради градежни работи

Во прекин сообраќајот на патот Виница-Делчево поради градежни работи

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Сообраќајот на регионалниот пат Виница - село Бигла - Делчево, дел... повеќе...

Гасоводот низ Водно за експертите на вистинско место, за НВО одземање на белите дробови на Скопје

Гасоводот низ Водно за експертите на вистинско место, за НВО одземање на белите дробови на Скопје

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Изградбата на магистралниот гасовод од Скопје кон Гостивар со крак... повеќе...

Лукаревска: Со даночните обврзници ќе имаме партнерски, а не репресивен однос

Лукаревска: Со даночните обврзници ќе имаме партнерски, а не репресивен однос

Прилеп, 17 септември 2018 (МИА) - Со акционен план и повеќе околности ќе им олеснеме на граѓаните, м... повеќе...

Македонски телеком го изведе првото 5Г демо во Македонија

Македонски телеком го изведе првото 5Г демо во Македонија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Македонски Телеком денеска го реализираше првото 5G демо во земјат... повеќе...

Апелацискиот суд го потврди планот за реорганизација на ТЕ-ТО

Апелацискиот суд го потврди планот за реорганизација на ТЕ-ТО

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Апелацискиот суд во Скопје го потврди планот за реорганизација на ... повеќе...

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Поради нереализираниот пласман на свежата зелка, преполовен е изво... повеќе...

Мозаик

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...