• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Економија

Увозните цени на горивата во јули поскапи за 0,1 отсто на месечно и за 38,5 отсто на годишно ниво

Увозните цени на горивата во јули поскапи за 0,1 отсто на месечно и за 38,5 отсто на годишно ниво

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19) ... повеќе...

 
АД и акционери електронски ќе можат да добијат извештај од Централниот депозитар

АД и акционери електронски ќе можат да добијат извештај од Централниот депозитар

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Петстотини и триесет активни акционерски друштва и 70.000 сопствен... повеќе...

Намалени продажните цени на производителите на индустриски производи

Намалени продажните цени на производителите на индустриски производи

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупн... повеќе...

Со 70 милиони евра ќе се подобрува состојбата на локалните патишта

Со 70 милиони евра ќе се подобрува состојбата на локалните патишта

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Владата преку Министерството за транспорт и врски ќе инвестира 70 ... повеќе...

Дивите превозници ги укинуваат линиите на легалните, тврди Асоцијацијата „Исток“

Дивите превозници ги укинуваат линиите на легалните, тврди Асоцијацијата „Исток“

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Намален  е бројот на патници на регистрираните автобуски превозниц... повеќе...

Двојно намален водостојот на Пчиња

Двојно намален водостојот на Пчиња

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Двојно е намален водостојот на Пчиња во однос на септемврискиот пр... повеќе...

   Тевдовски: Повисоката наплата на даноци и придонеси за 120 милиони евра покажува зголемена економска активност

Тевдовски: Повисоката наплата на даноци и придонеси за 120 милиони евра покажува зголемена економска активност

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Наплатата на даноци и придонеси заклучно август е повисока за 120 ... повеќе...

Во Гевгелија отворен погон на грчка фирма за марамчиња

Во Гевгелија отворен погон на грчка фирма за марамчиња

Гевгелија, 10 септември 2018 (МИА) - Грчката фирма „Стар фреш“ од Катерини во Гевгелија отвори погон... повеќе...

Градежни работи на патот меѓу Драгобраште и Трстија, се пренасочува сообраќајот

Градежни работи на патот меѓу Драгобраште и Трстија, се пренасочува сообраќајот

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Сообраќајот на делницата од регионалниот пат Р-2345, помеѓу селата... повеќе...

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Централниот депозитар за хартии од вредност денеска ќе промовира н... повеќе...

Германскиот економски советник доаѓа кон крајот на годината

Германскиот економски советник доаѓа кон крајот на годината

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Испраќање економски советник од Германија и формирање управувачки к... повеќе...

Анѓушев: Оваа Влада прави се Еурокомпозит да има стабилно работење

Анѓушев: Оваа Влада прави се Еурокомпозит да има стабилно работење

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Владата презема сериозни мерки за подобрување на работењето на Еуро... повеќе...

Референдумската кампања има приоритет, Владата нема да брза со прогресивниот данок

Референдумската кампања има приоритет, Владата нема да брза со прогресивниот данок

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Референдумската кампања ја одложи дебатата која требаше да се води ... повеќе...

Кон крајот на септември или во октомври анализи за евентуална потреба од ребаланс на буџетот

Кон крајот на септември или во октомври анализи за евентуална потреба од ребаланс на буџетот

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Кон крајот на овој месец или почетокот на следниот ќе се направаат ... повеќе...

Договорот за 100 милиони евра од ЕИБ ќе се потпише во вторник, аплицирањето почнува во октомври

Договорот за 100 милиони евра од ЕИБ ќе се потпише во вторник, аплицирањето почнува во октомври

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Договорот со Европската инвестициска банка (ЕИБ) за користење на 10... повеќе...

Манчевски-Папас:Македонија и Грција ќе ги намалат цените во роаминг

Манчевски-Папас:Македонија и Грција ќе ги намалат цените во роаминг

Скопје, 8 септември 2018 (МИА) - Македонија и Грција имаат обврска кон своите граѓани покрај тоа што... повеќе...

Осумнаесет мигранти повредени во сообраќајка кај Катланово

Осумнаесет мигранти повредени во сообраќајка кај Катланово

Велес, 7 септември 2018 (МИА) - Осумнаесет мигранти се повредени во сообраќајната несреќа што се слу... повеќе...