• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Општество

„Арс Ламина“ и „Литература.мк“ донираат училишна опрема во рамки на акцијата „Среќна школска година“ на „Проект среќа“

„Арс Ламина“ и „Литература.мк“ донираат училишна опрема во рамки на акцијата „Среќна школска година“ на „Проект среќа“

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Издавачката куќа „Арс Ламина“, во соработка со книжарницата „Литера... повеќе...

 
Во Велес трибина за давање прва помош при сообраќајни несреќи

Во Велес трибина за давање прва помош при сообраќајни несреќи

Велес,  6 септември 2018 (МИА) - Општинската организација на Црвен крст од Велес по повод претстојни... повеќе...

Хуманитарна акција „Нахрани 10.000“ и во Струмица

Хуманитарна акција „Нахрани 10.000“ и во Струмица

Струмица, 6 септемри 2018 (МИА) - На три локации во Струмица денеска се спроведува хумантирната акци... повеќе...

Во десет градови се спроведува акцијата „Нахрани 10.000“

Во десет градови се спроведува акцијата „Нахрани 10.000“

Куманово, 6 септември 2018 (МИА) - Акцијата „Нахрани 10.000“, во организација на мрежата „Сите сити“... повеќе...

Тимотеј: Одлуката на Вселенската патријаршија го отвора патот за признавање на МПЦ-ОА

Тимотеј: Одлуката на Вселенската патријаршија го отвора патот за признавање на МПЦ-ОА

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Одлуката на Вселенската патријаршија да може да објавува автокефалн... повеќе...

Анкета: Речиси 41 отсто од граѓаните на референдумот ќе гласаат „за“

Анкета: Речиси 41 отсто од граѓаните на референдумот ќе гласаат „за“

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - На претстојниот референдум 40,9 отсто од граѓаните ќе гласаат „за“,... повеќе...

Иницијатива за зачувување на споменот на холокаустот во Македонија

Иницијатива за зачувување на споменот на холокаустот во Македонија

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Обединетата македонска дијаспора (ОМД) и Фондот на холокаустот во М... повеќе...

Инцијативата „Спас за Попова Шапка“: Надлежните да преземат мерки за спас на претстојната зимска сезона

Инцијативата „Спас за Попова Шапка“: Надлежните да преземат мерки за спас на претстојната зимска сезона

Попова Шапка, 5 септември 2018 (МИА) - Претставници на иницијативата „Спас за Попова Шапка“ составен... повеќе...

Роеви оси нападнале неготинци, поради убодите побарале лекарска помош

Роеви оси нападнале неготинци, поради убодите побарале лекарска помош

Неготино, 5 септември 2018 (МИА) - Роеви оси нападнале неготинци, поради убодите во глава побарале л... повеќе...

Спасовски: Говорот на омраза ја урива суштината на демократските принципи

Спасовски: Говорот на омраза ја урива суштината на демократските принципи

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) – Насилнот екстремизам како глобален проблем, поврзан со релативно по... повеќе...

Во Крива Паланка почна проектот „Цело е кога има се“

Во Крива Паланка почна проектот „Цело е кога има се“

Крива Паланка, 5 септември 2018 (МИА) - Седум образовни асистенти од Крива Паланка ќе работат со уче... повеќе...

Девет години од потонувањето на „Илинден“ во Охридското Езеро

Девет години од потонувањето на „Илинден“ во Охридското Езеро

Охрид, 5 септември 2018 (МИА) – Денеска се навршуваат девет години од трагедијата на Охридското Езер... повеќе...

Осум невработени лица ангажирани за општо корисна работа во Гевгелија

Осум невработени лица ангажирани за општо корисна работа во Гевгелија

Гевгелија, 4 септември 2018 (МИА) - Во општина Гевгелија денеска почна реализацијата на проектот за ... повеќе...

Уште седум дена за аплицирање на Фото-конкурсот на МИА на тема „Слобода на медиуми“

Уште седум дена за аплицирање на Фото-конкурсот на МИА на тема „Слобода на медиуми“

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Македонската информативна агенција - МИА распиша награден конкурс з... повеќе...

Се санира дефектот на ул. „Теодосиј Гологанов“ во Скопје

Се санира дефектот на ул. „Теодосиј Гологанов“ во Скопје

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - ЈП Водовод и канализација – Скопје соопшти дека нивни екипи до крај... повеќе...

Денот на независноста неработен за сите граѓани на Македонија

Денот на независноста неработен за сите граѓани на Македонија

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Министерството за труд и социјална политика денеска соопшти дека 8 ... повеќе...

Москва веќе не може да ја спречи независноста на Украинската и Македонската црква

Москва веќе не може да ја спречи независноста на Украинската и Македонската црква

Софија, 4 септември 2018 (МИА) - Вселенската патријаршија може да објавува автокефалност на црквите ... повеќе...