• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Општество

Конкурс за геофотографија 2018

Конкурс за геофотографија 2018

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Истражувачкото здружение на студенти географи „Природник” започнува с... повеќе...

 
 Нова џамија пуштена во употреба во селото Горенци во Центар Жупа

Нова џамија пуштена во употреба во селото Горенци во Центар Жупа

Дебар, 19 август 2018 (МИА) – Во пресрет на големиот муслимански празник Курбан Бајрам, во селото Го... повеќе...

Протест на иницијативата „Не низ Водно“

Протест на иницијативата „Не низ Водно“

Скопје, 19 август 2018 (МИА) - Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ денеска одржа протест на срт... повеќе...

Во Гостивар прославен празникот Преображение Христово

Во Гостивар прославен празникот Преображение Христово

Гостивар, 19 август 2018 (МИА) - Со црковно-народен собир во дворот на манастирот во изградба „Св. П... повеќе...

Празникот Преображение Господово го одбележаа Македонците во Ербеле, Албанија

Празникот Преображение Господово го одбележаа Македонците во Ербеле, Албанија

Дебар, 19 август 2018 (МИА) - Македонците од повеќе места во Република Албанија, во селото Ербеле, о... повеќе...

Преображение Христово, благословување на плодовите

Преображение Христово, благословување на плодовите

Преображение Христово, 19/6.VIII.  Благословување на плодовите како благодарност кон Бога Празнико... повеќе...

За планинарскиот марш „Голак 2018“ пријавени стотина планинари

За планинарскиот марш „Голак 2018“ пријавени стотина планинари

Делчево, 18 август 2018 (МИА) - Планинарско-спортскиот клуб „Голак“ од Делчево ги привршува подговот... повеќе...

Заврши летниот камп по веронаука во Бигорската обител

Заврши летниот камп по веронаука во Бигорската обител

Дебар, 17 август 2018 (МИА) – Со деветтата и последна смена во Бигорскиот манастир и неговиот метох,... повеќе...

Штипскиот регион атрактивен за странските ловџии

Штипскиот регион атрактивен за странските ловџии

Штип, 17 aвгуст 2018 (МИА) - Штипските терени за лов на прелетен дивеч се примамливи за ловџии од Ит... повеќе...

Четириесет млади тетовци на обука за проектот „За општество без дискриминација“

Четириесет млади тетовци на обука за проектот „За општество без дискриминација“

Тетово, 17 август 2018 (МИА) - Четириесеттина млади од Тетово меѓу кои и Ромки ќе поминат обука во р... повеќе...

За Курбан Бајрам во дебарско се очекува продажба на околу 2.000 грла овци

За Курбан Бајрам во дебарско се очекува продажба на околу 2.000 грла овци

Дебар, 17 август 2018 (МИА) – Со пресрет на муслиманскиот празник Курбан Бајрам (на 21 август) денов... повеќе...

Момче качено на дрво на „Партизанска“ спасено од пожарникари

Момче качено на дрво на „Партизанска“ спасено од пожарникари

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Противпожарната бригада на Град Скопје ноќеска по еден часот интервен... повеќе...

Промовирана книгата на Марјан Танушевски „Лобирање во културата – Конзулската дипломатија во Битола“

Промовирана книгата на Марјан Танушевски „Лобирање во културата – Конзулската дипломатија во Битола“

Битола, 17 август 2018 (МИА) - Општина Битола и Македонско научно друштво-Битола синоќа приредија пр... повеќе...

Летна крводарителска акција во Куманово

Летна крводарителска акција во Куманово

Куманово, 16 август 2018 (МИА) - Вкупно 32 крвни единици се собрани на денешната вонредна летна крво... повеќе...

ЗНМ на средби со дипломати изрази загриженост од измените на Изборниот законик

ЗНМ на средби со дипломати изрази загриженост од измените на Изборниот законик

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) Насер ... повеќе...

По 14. пат организирана Расадничка вечер

По 14. пат организирана Расадничка вечер

Делчево, 16 август 2018 (МИА) - Иселениците од делчевската населба Стар Расадник синоќа се собраа ... повеќе...

Изложба на фотографии од НОВ и мировните мисии на АРМ

Изложба на фотографии од НОВ и мировните мисии на АРМ

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - По повод одбележување на Денот на АРМ, Општинската организација на Со... повеќе...

Мозаик

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...