• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Свет

Чехословачките „Веспи“ на струја ја освојуваат Калифорнија

Чехословачките „Веспи“ на струја ја освојуваат Калифорнија

Прага, 20 септември 2018 (МИА) - Ентузијазмот на еден англиски претприемач го претвори своето хоби -... повеќе...

 
Кипар и Египет ќе градат прв подводен гасовод

Кипар и Египет ќе градат прв подводен гасовод

Никозија, 20 септември 2018 (МИА) - Кипар и Египет потпишаа договор за изградба на првиот гасовод и ... повеќе...

Мун Џе-ун ќе му предаде писмо на Трамп од Ким Џонг-ун

Мун Џе-ун ќе му предаде писмо на Трамп од Ким Џонг-ун

Сеул, 20 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џе-ин по завршувањето на посетата... повеќе...

Авион се врати во Мумбај откако 30 патници прокрвавија поради исклучен систем за притисок

Авион се врати во Мумбај откако 30 патници прокрвавија поради исклучен систем за притисок

Делхи, 20 септември 2018 (МИА) - Триесет лица се почувствуваа лошо за време на лет на авионот на „Џе... повеќе...

Бран студен арктички воздух ја зафаќа Европа

Бран студен арктички воздух ја зафаќа Европа

Загреб, 20 септември 2018 (МИА) – Топлото септемвриско време наскоро ќе заврши и веќе следната недел... повеќе...

Десет загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините (ДПЛ)

Десет загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините (ДПЛ)

Манила, 20 септември 2018 (МИА) - Најмалку 10 лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а десетици други ... повеќе...

Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео смета дека Кина е по... повеќе...

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија

Хаг, 20 септември 2018 (МИА) - Четири деца загинаа, а две лица се потешко повредени денеска кога воз... повеќе...

Брисел: Британските тајни служби „упаднале“ во белгискиот телеком

Брисел: Британските тајни служби „упаднале“ во белгискиот телеком

Брисел, 20 септември 2018 (МИА) - Британската служба за електронско разузнавање ГЦХК во текот на 201... повеќе...

Четворица загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините

Четворица загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините

Манила, 20 септември 2018 (МИА) - Најмалку четири лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а десетици др... повеќе...

Мун во Пјонгјанг: Да го отфрлиме непријателството и да се обединиме

Мун во Пјонгјанг: Да го отфрлиме непријателството и да се обединиме

Пјонгјанг, 20 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин одржа говор во Пјонгјанг... повеќе...

Шинѕо Абе реизбран за лидер на јапонската Либерално-демократска партија

Шинѕо Абе реизбран за лидер на јапонската Либерално-демократска партија

Токио, 20 септември 2018 (МИА) - Јапонскиот премиер Шинѕо Абе со големо мнозинство е реизбран за лид... повеќе...

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Минхен, 20 септември 2018 (МИА) - Нови безбедносни огради, дополнителни видео-камери, повеќе полицај... повеќе...

Сеул ќе формира кабелска телевизија наменета за Северна Кореја

Сеул ќе формира кабелска телевизија наменета за Северна Кореја

Сеул, 20 септември 2018 (МИА) - Во Јужна Кореја следната година ќе почне со работа нова кабелска тел... повеќе...

Мјанмарски новинар заработи седум години затвор за критикување на Су Чи

Мјанмарски новинар заработи седум години затвор за критикување на Су Чи

Јангун, 20 септември 2018 (МИА) - Мјанмарски суд го осуди поранешниот политички коментатор Нгар Мин ... повеќе...

Странски хакери продолжуваат да ја напаѓаат приватната електронска пошта на американските сенатори

Странски хакери продолжуваат да ја напаѓаат приватната електронска пошта на американските сенатори

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Владини хакери од странски земји продолжуваат да ја напаѓаат пр... повеќе...

Трамп упати досега најостра критика кон некој свој министер

Трамп упати досега најостра критика кон некој свој министер

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп жестоко го критикуваше м... повеќе...