Свет

Трамп ќе председава со седница на Советот за безбедност на ОН

Трамп ќе председава со седница на Советот за безбедност на ОН

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска првпат ќе претседав... повеќе...

 
Рускиот Парламент донесе одлука за пензионирање на жените на 60-годишна возраст

Рускиот Парламент донесе одлука за пензионирање на жените на 60-годишна возраст

Москва, 26 септември 2018 (МИА) - Рускиот Парламент денеска едногласно го потврди предлогот на претс... повеќе...

Германските медиуми прогнозираат наскоро крај на ерата на Меркел

Германските медиуми прогнозираат наскоро крај на ерата на Меркел

Берлин, 26 септември 2018 (МИА) - Прогнозите за иднината на канцеларката Ангела Меркел денеска се гл... повеќе...

ОН почнаа истраги за напади во Авганистан во кои беа убиени цивили

ОН почнаа истраги за напади во Авганистан во кои беа убиени цивили

Кабул, 26 септември 2018 (МИА) - Мисијата на Обединетите нации во Авганистан го истражува загинув... повеќе...

Австриското МВР обвинето дека ја ограничува слободата на медиумите

Австриското МВР обвинето дека ја ограничува слободата на медиумите

Виена, 26 септември 2018 (МИА) - Австрискиот државен врв и меѓународни претставници го критикуваа по... повеќе...

Сите полицајци во Акапулко разоружани поради сомнеж дека работеле за картелите

Сите полицајци во Акапулко разоружани поради сомнеж дека работеле за картелите

Акапулко, 26 септември 2018 (МИА) - Мексиканските власти ги разоружаа сите полицајци во градот Акапу... повеќе...

Столтенберг сака поконструктивен однос со Русија

Столтенберг сака поконструктивен однос со Русија

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека сака „п... повеќе...

Абе подготвен да се сретне со Ким

Абе подготвен да се сретне со Ким

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Јапонскиот премиер Шинѕо Абе изјави дека е подготвен за „нов почет... повеќе...

Саудиска Арабија стави крај на дипломатска криза со Германија

Саудиска Арабија стави крај на дипломатска криза со Германија

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Саудиска Арабија повторно ќе испрати свој амбасадор во Берлин, со ... повеќе...

Макрон, Меј и Трудо се залагаат до 2030 година сите девојчиња да посетуваат училиште

Макрон, Меј и Трудо се залагаат до 2030 година сите девојчиња да посетуваат училиште

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон и премиерите на Велика Брит... повеќе...

Во Чикаго уапсен Кинез поради шпионажа

Во Чикаго уапсен Кинез поради шпионажа

Чикаго, 26 септември 2018 (МИА) – Во Чикаго е уапсен еден кинески државјанин поради сомневање дека ш... повеќе...

САД, ЕУ и Јапонија најавија соработка во трговската војна против Кина

САД, ЕУ и Јапонија најавија соработка во трговската војна против Кина

Вашингтон, 26 септември 2018 (МИА) - САД, Европската унија и Јапонија најавија соработка во борбата ... повеќе...

Саудиска Арабија негира вмешаност во нападот во Иран

Саудиска Арабија негира вмешаност во нападот во Иран

Ријад, 26 септември 2018 (МИА) - Саудиска Арабија негираше поврзаност со нападот врз иранската Револ... повеќе...

Болтон: Европа скапо ќе плати ако му помогне на Иран да ги избегне санкциите

Болтон: Европа скапо ќе плати ако му помогне на Иран да ги избегне санкциите

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Џон Болтон, советникот за национална безбедност на претседателот Д... повеќе...

Рохани ги осуди САД за „економски тероризам“

Рохани ги осуди САД за „економски тероризам“

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Иранскиот претседател Хасан Рохани синоќа упати критики кон Вашинг... повеќе...

Бил Козби оди во затвор поради сексуален напад

Бил Козби оди во затвор поради сексуален напад

Лос Анџелес, 25 септември 2018 (МИА) – Американскиот актер Бил Козби е осуден денеска на затворска к... повеќе...

Пучдемон го предлага Туск за посредник во каталонската криза

Пучдемон го предлага Туск за посредник во каталонската криза

Брисел, 25 септември 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон кој живее в... повеќе...

Мозаик

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...