• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Свет

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Четири лица загинаа при ураганот Флоренс во Северна Каролина

Вилмингтон, 15 септември 2018 (МИА) - Ураганот Флоренс, пред да ослабне до тропска бура, зеде четири... повеќе...

 
Захарова: Русија нема да реагира на барањата на САД за нови инспекции

Захарова: Русија нема да реагира на барањата на САД за нови инспекции

Москва, 15 септември 2018 (МИА) - Русија нема да реагира на американските барања да се извршат допол... повеќе...

Помпео: Русија ги саботира санкциите на ОН за Северна Кореја

Помпео: Русија ги саботира санкциите на ОН за Северна Кореја

Вашингтон, 15 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја обвини Русија дек... повеќе...

Кери: Повлекувањето од договорот е најголем акт на неодговорност

Кери: Повлекувањето од договорот е најголем акт на неодговорност

Сан Франциско, 15 септември 2018 (МИА) – Поранешниот државен секретар на САД Џон Кери го критикуваше... повеќе...

Моќниот тајфун Мангхут ги погоди Филипини

Моќниот тајфун Мангхут ги погоди Филипини

Манила, 14 септември 2018 (МИА) - Моќниот тајфун Мангхут ги погоди Филипините, соопштија  локалните ... повеќе...

Лавров: Не се подготвува никаква офанзива против бунтовниците во Идлиб

Лавров: Не се подготвува никаква офанзива против бунтовниците во Идлиб

Берлин, 14 септември2018 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави ... повеќе...

Претставници на Турција, Русија, Франција и Германија инсистираат на политичко решение за Идлиб

Претставници на Турција, Русија, Франција и Германија инсистираат на политичко решение за Идлиб

Истанбул, 14 септември 2018 (МИА) - Официјални претставници на Турција, Русија, Франција и Германија... повеќе...

Салвини: Италија не се договорила со Германија да прифаќа мигранти

Салвини: Италија не се договорила со Германија да прифаќа мигранти

Виена, 14 септември 2018 (МИА) - Италија не постигнала договор со Германија за да ги прифаќа вратени... повеќе...

ОН: Пристигнати по копно илегални имигранти во Европа се седумпати повеќе од 2017 година

ОН: Пристигнати по копно илегални имигранти во Европа се седумпати повеќе од 2017 година

Женева, 14 септември 2018 (МИА) - Околу 18.000 илегални имигранти пристигнале во Европа по копно од ... повеќе...

По ударот на ураганот Флоренс, драматичен пораст на водостојот на реките

По ударот на ураганот Флоренс, драматичен пораст на водостојот на реките

Вашингтон, 14 септември 2018 (МИА) - Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс дра... повеќе...

Манафорт призна вина по две точки од обвинението

Манафорт призна вина по две точки од обвинението

Вашингтон, 14 септември 2018 (МИА) - Поранешниот шеф на кампањата на американскиот претседател Донал... повеќе...

Меркел: Сакаме добри врски со Велика Британија, но тоа зависи од Лондон

Меркел: Сакаме добри врски со Велика Британија, но тоа зависи од Лондон

Вилнус, 14 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се заложи за блиски о... повеќе...

Кремљ Лондон има право да побара да ги испраша осомничените за труењето во Велика Британија

Кремљ Лондон има право да побара да ги испраша осомничените за труењето во Велика Британија

Москва, 14 септември 2018 (МИА) - Русија е подготвена да го разгледа барањето од британските истражн... повеќе...

Раб: Преговарачите на Велика Британија и ЕУ се приближуваат до решение

Раб: Преговарачите на Велика Британија и ЕУ се приближуваат до решение

Лондон, 14 септември 2018 (МИА) - Преговарачите на Велика Британија и Европската унија „се приближув... повеќе...

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Будимпешта, 14 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека гласањето ... повеќе...

Руски агенти се обиделе да шпионираат швајцарска хемиска лабораторија

Руски агенти се обиделе да шпионираат швајцарска хемиска лабораторија

Цирих, 14 септември 2018 (МИА) - Двајца руски агенти биле уапсени оваа пролет во Холандија поради со... повеќе...

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Рајтсвил, 14 септември 2018 (МИА) - Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во бл... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...