• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Свет

Администрацијата на САД го ограничи бројот на бегалци на 30.000 за 2019 година

Администрацијата на САД го ограничи бројот на бегалци на 30.000 за 2019 година

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Админстрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го на... повеќе...

 
Трамп воведе царини од 10 отсто за кинескиот увоз на стока од 200 милијарди долари

Трамп воведе царини од 10 отсто за кинескиот увоз на стока од 200 милијарди долари

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп воведе царини од 10 проценти ... повеќе...

Трамп наложи ФБИ итно да објави детали од истрагата за руското мешање

Трамп наложи ФБИ итно да објави детали од истрагата за руското мешање

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп побара од ФБИ итно да ја... повеќе...

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Бурата Флоренс, иако ослабена, и понатаму предизвикува огромна ... повеќе...

Над 100 лица загинаа во поплавите во Нигерија

Над 100 лица загинаа во поплавите во Нигерија

Абуџа, 18 септември 2018 (МИА) – Најмалку 100 луѓе загинаа во поплави во централна и јужна Нигерија,... повеќе...

На протести од огнено оружје  ранети  26 Палестинци

На протести од огнено оружје ранети 26 Палестинци

Ерусалим, 18 септември 2018 (МИА) – Министерството за здравство во Појасот Газа соопшти дека 26 Пале... повеќе...

Курц бара самит ЕУ-Африка, Макрон за поинтензивно враќање на илегалните мигранти

Курц бара самит ЕУ-Африка, Макрон за поинтензивно враќање на илегалните мигранти

Париз, 18 септември 2018 (МИА) - Три дена пред европската самит во Салцбург, кој главно ќе биде посв... повеќе...

САД сметаат дека рускиот авион, кој исчезна над Средозменото Море, бил соборен од сириската артилерија

САД сметаат дека рускиот авион, кој исчезна над Средозменото Море, бил соборен од сириската артилерија

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА)- САД сметаат дека рускиот воен авион, кој, според руски медиуми, ... повеќе...

Јужнокорејскиот претседател пристигна во Пјонгјанг заради средби со Ким Џонг-ун

Јужнокорејскиот претседател пристигна во Пјонгјанг заради средби со Ким Џонг-ун

Пјонгјанг, 18 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин пристигна во Пјонгјанг н... повеќе...

Средба на пратеникот на ОН за Јемен со лидерот на Хутите

Средба на пратеникот на ОН за Јемен со лидерот на Хутите

Сана, 17 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на ОН за Јемен, Мартин Грифитс денеска во Сана се сретна ... повеќе...

САД наскоро можат да воведат нови царини за кинески стоки во вредност од 200 милијарди долари

САД наскоро можат да воведат нови царини за кинески стоки во вредност од 200 милијарди долари

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) – Наскоро може да биде донесена одлука за воведување нови американск... повеќе...

Путин и Ердоган договорија создавање демилитаризирана зона во Идлиб

Путин и Ердоган договорија создавање демилитаризирана зона во Идлиб

Сочи, 17 септември 2018 (МИА) - Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ерд... повеќе...

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со националистите

Меркел сака да го смени директорот на БФВ поради врски со националистите

Берлин, 17 септември 2018 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел планира да го разреши директо... повеќе...

Голем пожар во трговски центар во Бруклин

Голем пожар во трговски центар во Бруклин

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Дваесетина пожарникари и граѓани се повредени во пожар што избувна... повеќе...

Орбан: Унгарија се придржува кон своето право да си ја брани границата

Орбан: Унгарија се придржува кон своето право да си ја брани границата

Будимпешта, 17 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европската унија с... повеќе...

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли денеска ја обвини Руси... повеќе...

Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Британската премиерка Тереза Меј смета дека нејзиниот план, претст... повеќе...