• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Свет

Десет загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините (ДПЛ)

Десет загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините (ДПЛ)

Манила, 20 септември 2018 (МИА) - Најмалку 10 лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а десетици други ... повеќе...

 
Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Помпео: Кина е поголема закана за САД од Русија

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео смета дека Кина е по... повеќе...

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија

Четири деца загинаа кога воз удри во велосипед во Холандија

Хаг, 20 септември 2018 (МИА) - Четири деца загинаа, а две лица се потешко повредени денеска кога воз... повеќе...

Брисел: Британските тајни служби „упаднале“ во белгискиот телеком

Брисел: Британските тајни служби „упаднале“ во белгискиот телеком

Брисел, 20 септември 2018 (МИА) - Британската служба за електронско разузнавање ГЦХК во текот на 201... повеќе...

Четворица загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините

Четворица загинати и десетици исчезнати при свлечиште на Филипините

Манила, 20 септември 2018 (МИА) - Најмалку четири лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а десетици др... повеќе...

Мун во Пјонгјанг: Да го отфрлиме непријателството и да се обединиме

Мун во Пјонгјанг: Да го отфрлиме непријателството и да се обединиме

Пјонгјанг, 20 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин одржа говор во Пјонгјанг... повеќе...

Шинѕо Абе реизбран за лидер на јапонската Либерално-демократска партија

Шинѕо Абе реизбран за лидер на јапонската Либерално-демократска партија

Токио, 20 септември 2018 (МИА) - Јапонскиот премиер Шинѕо Абе со големо мнозинство е реизбран за лид... повеќе...

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Минхен, 20 септември 2018 (МИА) - Нови безбедносни огради, дополнителни видео-камери, повеќе полицај... повеќе...

Сеул ќе формира кабелска телевизија наменета за Северна Кореја

Сеул ќе формира кабелска телевизија наменета за Северна Кореја

Сеул, 20 септември 2018 (МИА) - Во Јужна Кореја следната година ќе почне со работа нова кабелска тел... повеќе...

Мјанмарски новинар заработи седум години затвор за критикување на Су Чи

Мјанмарски новинар заработи седум години затвор за критикување на Су Чи

Јангун, 20 септември 2018 (МИА) - Мјанмарски суд го осуди поранешниот политички коментатор Нгар Мин ... повеќе...

Странски хакери продолжуваат да ја напаѓаат приватната електронска пошта на американските сенатори

Странски хакери продолжуваат да ја напаѓаат приватната електронска пошта на американските сенатори

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Владини хакери од странски земји продолжуваат да ја напаѓаат пр... повеќе...

Трамп упати досега најостра критика кон некој свој министер

Трамп упати досега најостра критика кон некој свој министер

Вашингтон, 20 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп жестоко го критикуваше м... повеќе...

Лидерите на ЕУ не постигнаа напредок во разговорите за миграција во Салцбург

Лидерите на ЕУ не постигнаа напредок во разговорите за миграција во Салцбург

Салцбург, 20 септември 2018 (МИА) - Лидерите на Европската унија не успеаја да постигнат значаен нап... повеќе...

Вашингтон подготвен за обнова на преговорите со Пјонгјанг

Вашингтон подготвен за обнова на преговорите со Пјонгјанг

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - САД денеска ги поздравија „важните презмени обврски“ од страна ... повеќе...

Двајца загинати при налетот на бурата Али на Ирскиот Остров

Двајца загинати при налетот на бурата Али на Ирскиот Остров

Лондон, 19 септември 2018 (МИА) - Најмалку две лица загинаа денеска при налетот на бурата Али на Ирс... повеќе...

Бројот на терористичките напади лани намален за 23 проценти

Бројот на терористичките напади лани намален за 23 проценти

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Бројот на терористички напади во светот во текот на 2017 година... повеќе...

Борисов: Бугарската Влада не расправаше за евентуалните санкции на ЕУ кон Унгарија

Борисов: Бугарската Влада не расправаше за евентуалните санкции на ЕУ кон Унгарија

Салцбург, 19 септември 2018 (МИА) - Бугарскиот премиер Бојко Борисов вечерва ги демантираше тврдењат... повеќе...