• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Свет

ЕУ: Руско-турскиот договор за Идлиб мора да ги заштити цивилите

ЕУ: Руско-турскиот договор за Идлиб мора да ги заштити цивилите

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Руско-турскиот договор за сириската провинција Идлиб мора да ги за... повеќе...

 
Германците гледаат позитивно на соживотот со странците

Германците гледаат позитивно на соживотот со странците

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Повеќето германски граѓани позитивно гледаат на соживотот со стран... повеќе...

Италија: Поради Легионерската болест, 400 луѓе добија пневмонија

Италија: Поради Легионерската болест, 400 луѓе добија пневмонија

Рим, 18 септември 2018 (МИА) – Официјални лица во северна Италија потврдија денеска дека комерцијалн... повеќе...

Заврши првиот круг разговори меѓу двајцата корејски лидери

Заврши првиот круг разговори меѓу двајцата корејски лидери

Пјонгјан, 18 септември 2018 (МИА) - Заврши првиот круг од разговорите на високо ниво меѓу лидерите н... повеќе...

Шојгу: Израел е целосно виновен за соборувањето на рускиот авион

Шојгу: Израел е целосно виновен за соборувањето на рускиот авион

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Израел е целосно одговорен за соборувањето на рускиот воен авион и... повеќе...

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Франција: Министерот за внатрешни работи се повлекува

Париз, 18 септември 2018 (МИА) – Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колом еден од најбли... повеќе...

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион (ДПЛ)

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион (ДПЛ)

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот воен авион Иљушин 20 бил соборен со ракета од сириски комп... повеќе...

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион

Руско МО тврди дека сириски систем за ПВО соборил нивен воен авион

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот воен авион Иљушин 20 бил соборен со ракета од сириски комп... повеќе...

Затворени родилишта во Јоханесбург, бебиња умираат

Затворени родилишта во Јоханесбург, бебиња умираат

Јоханесбург, 18 септември 2018 (МИА) - Јужноафрканските  здравствени власти објавија дека шест новор... повеќе...

УНИЦЕФ: Лани на секои пет секунди умирало по едно дете

УНИЦЕФ: Лани на секои пет секунди умирало по едно дете

Њујорк, 18 септември 2018 (МИА) - Шест милиони деца во светот на возраст до 15 години починале минат... повеќе...

Отповикана амбасадорката на Шри Ланка од Виена бидејќи не се јавувала на телефонски повици на претседателот

Отповикана амбасадорката на Шри Ланка од Виена бидејќи не се јавувала на телефонски повици на претседателот

Виена, 18 септември 2018 (МИА) - Амбасадорката на Шри Ланка во Австрија е отповикана бидејќи не одго... повеќе...

Руски воен авион со 14 војници исчезна од радари над Сирија

Руски воен авион со 14 војници исчезна од радари над Сирија

Moсква, 18 септември 2018 (МИА) – Руски авион со 14 војници исчезна од радари во Сирија над Средозем... повеќе...

Европската мрежа на судски совети го суспендира полскиот судски совет

Европската мрежа на судски совети го суспендира полскиот судски совет

Варшава, 18 септември 2018 (МИА) – Европската мрежа на судски совети го суспендираше членството на н... повеќе...

Администрацијата на САД го ограничи бројот на бегалци на 30.000 за 2019 година

Администрацијата на САД го ограничи бројот на бегалци на 30.000 за 2019 година

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Админстрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го на... повеќе...

Трамп воведе царини од 10 отсто за кинескиот увоз на стока од 200 милијарди долари

Трамп воведе царини од 10 отсто за кинескиот увоз на стока од 200 милијарди долари

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Претседателот на САД Доналд Трамп воведе царини од 10 проценти ... повеќе...

Трамп наложи ФБИ итно да објави детали од истрагата за руското мешање

Трамп наложи ФБИ итно да објави детали од истрагата за руското мешање

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп побара од ФБИ итно да ја... повеќе...

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Во бурата Флоренс загинаа 23 лица, најавени големи поплави

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Бурата Флоренс, иако ослабена, и понатаму предизвикува огромна ... повеќе...