• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Свет

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Ники Хејли: Русија ги поткопува санкциите на ОН кон Северна Кореја

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли денеска ја обвини Руси... повеќе...

 
Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Британската премиерка Тереза Меј смета дека нејзиниот план, претст... повеќе...

Марош Шефчович се кандидира за претседател на Еврокомисијата

Марош Шефчович се кандидира за претседател на Еврокомисијата

Брисел, 17 септември 2018 (МИА) - Потпретседателот на Европската комисија задолжен за енергетика, Сл... повеќе...

Протести во Киев поради екстрадицијата на исламист во Русија

Протести во Киев поради екстрадицијата на исламист во Русија

Киев, 17 септември 2018 (МИА) - Седум полицајци биле повредени денеска во украинскиот главен град Ки... повеќе...

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Шпанскиот премиер ќе инсистира за укинување на имунитетот на пратениците

Мадрид, 17 септември 2018 (МИА) - Шпанскиот премиер Педро Санчез соопшти дека ќе инсистира за укинув... повеќе...

Во напади на талибанците убиени 27 авганистански полицајци и војници

Во напади на талибанците убиени 27 авганистански полицајци и војници

Кабул, 17 септември 2018 (МИА) – Најмалку 27 припадници на авганистанските безбедносни сили се убиен... повеќе...

Русија: Ракетата која го собори авионот МХ17 е украинска

Русија: Ракетата која го собори авионот МХ17 е украинска

Москва, 17 септември 2018 (МИА) - Руското Министерство за одбрана денеска објави видео снимка која г... повеќе...

Лагард: Лоши изгледи за британската економија без договор за Брегзит

Лагард: Лоши изгледи за британската економија без договор за Брегзит

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Британската економија ќе се соочи со „многу полоша" перспектива ак... повеќе...

Повеќе од половина свештеници во Холандија поврзани со злоставување

Повеќе од половина свештеници во Холандија поврзани со злоставување

Амстердам, 17 септември 2018 (МИА) – Повеќе од половината кардинали и бискупи кои служеле во Холанди... повеќе...

ЕЦБ: Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

ЕЦБ: Нови банкноти од 100 и 200 евра во промет од следната пролет

Брисел, 17 септември 2018 (МИА) - Нови банкноти од 100 и 200 евра треба да бидат во промет од 28 мај... повеќе...

Драматичен недостиг на занаетчии и мајстори во Германија

Драматичен недостиг на занаетчии и мајстори во Германија

Берлин, 17 септември 2018 (МИА) - На Германија итно и треба над 150.000 занаетчии и мајстори, соопшт... повеќе...

Глобал Тајмс: Кина нема да „игра само одбрана“ во трговската војна

Глобал Тајмс: Кина нема да „игра само одбрана“ во трговската војна

Пекинг, 17 септември 2018 (МИА) - Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека В... повеќе...

Марк Бениоф - нов сопственик на весникот „Тајм“

Марк Бениоф - нов сопственик на весникот „Тајм“

Њујорк, 17 септември 2018 (МИА) - Коосновачот на Salesforce,com Марк Бениоф и неговата сопруга го ку... повеќе...

Јапонска подморница првпат на воена вежба во Јужнокинеското Море

Јапонска подморница првпат на воена вежба во Јужнокинеското Море

Токио, 17 септември 2018 (МИА) - Јапонска подморница по првпат учествуваше во воена вежба во Јужноки... повеќе...

Курц и Макрон: ЕУ да направи се Велика Британија да не си оди без договор

Курц и Макрон: ЕУ да направи се Велика Британија да не си оди без договор

Париз, 17 септември 2018 (МИА) -  Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави денеска дека партнери... повеќе...

Руската православна црква предупредува за крвопролевање за Украинската црква

Руската православна црква предупредува за крвопролевање за Украинската црква

Москва, 17 септември 2018 (МИА) – Давањето автокефалност на Украинската црква може да предизвика нап... повеќе...

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Лондон, 17 септември 2018 (МИА) - Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак,... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...