Свет

Туск до лидерите на ЕУ: Не ја користете миграцијата за политички поени

Туск до лидерите на ЕУ: Не ја користете миграцијата за политички поени

Салцбург, 19 септември 2018 (МИА) - Дојде време да најдеме решение за европската главоболка со мигра... повеќе...

 
Туск очекува договор за Брегзит во ноември

Туск очекува договор за Брегзит во ноември

Брисел, 19 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави дека ... повеќе...

Курц: Некои земји од ЕУ се скептични кон реформите на Фронтекс

Курц: Некои земји од ЕУ се скептични кон реформите на Фронтекс

Виена, 19 септември 2018 (МИА) - Неколку земји членки на ЕУ се скептични кон идејата за проширување ... повеќе...

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на 37

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на 37

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Бројот на загинати при налетот на ураганот Флоренс на источниот... повеќе...

МиГ-31 се урна во Русија, пилотите се спасиле

МиГ-31 се урна во Русија, пилотите се спасиле

Нижни Новгород, 19 септември 2018 (МИА) - Руски авион-ловец од типот МиГ-31 се урна денеска во близи... повеќе...

Јужнокорејскиот претседател засади дрво во Пјонгјанг

Јужнокорејскиот претседател засади дрво во Пјонгјанг

Сеул, 19 септември 2018 (МИА) - Јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин, кој се наоѓа во Пјонгјанг на ... повеќе...

Пентагон: Русија и Кина се најголеми кибер-закани за САД

Пентагон: Русија и Кина се најголеми кибер-закани за САД

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Американската армија проценува дека Русија и Кина претставуваат... повеќе...

ОН: Расте бројот на цивили жртви во источна Украина

ОН: Расте бројот на цивили жртви во источна Украина

Киев, 19 септември 2018 (МИА) - Обединетите нации предупредија дека во изминатите три месеци се згол... повеќе...

Еврокомисијата не донесе одлука за покренување тужба против Полска

Еврокомисијата не донесе одлука за покренување тужба против Полска

Брисел, 19 септември 2018 (МИА) - Европската комисија на денешната седница го разгледа прашањето за ... повеќе...

Косовската опозиција се враќа во Собранието и бара предвремени избори

Косовската опозиција се враќа во Собранието и бара предвремени избори

Приштина, 19 септември 2018 (МИА) - Претседателството на Собранието на Косово свика вонредна седница... повеќе...

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека... повеќе...

Индија го забранува „талак“ разводот кај муслиманите

Индија го забранува „талак“ разводот кај муслиманите

Њу Делхи, 19 септември 2018 (МИА) - Индиската Влада денеска предложи закон со кој ќе се забрани опци... повеќе...

Пакистански суд нареди ослободување од затвор на Шариф

Пакистански суд нареди ослободување од затвор на Шариф

Исламабад, 19 септември 2018 (МИА) - Пакистанскиот висок суд денеска нареди ослободување од затвор н... повеќе...

Најмалку 70 исчезнати на Филипините по разорувачкиот тајфун

Најмалку 70 исчезнати на Филипините по разорувачкиот тајфун

Манила, 19 септември 2018 (МИА) - Стотина спасувачи денеска ја продолжуваат потрагата по десетиците ... повеќе...

Уапсен поранешниот премиер на Малезија поради повеќемилионска проневера

Уапсен поранешниот премиер на Малезија поради повеќемилионска проневера

Куала Лумпур, 19 септември 2018 (МИА) - Поранешниот премиер на Малезија Наџиб Разак денеска е уапсен... повеќе...

Лондон: Автомобил удри двајца пешаци пред џамија, не е тероризам

Лондон: Автомобил удри двајца пешаци пред џамија, не е тероризам

Лондон, 19 септември 2018 (МИА) - Британската полиција соопшти дека синоќешниот инцидентот во кој ав... повеќе...

Во западна Украина се забрануваат „руски културни производи“

Во западна Украина се забрануваат „руски културни производи“

Киев, 19 септември 2018 (МИА) - Окружниот совет на Лавов наложи да се забрани јавно користење на „ру... повеќе...