• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Свет

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази жалење за ури... повеќе...

 
Трамп се сретна со полскиот претседател

Трамп се сретна со полскиот претседател

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп заедно со сопругата Мела... повеќе...

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Германската Влада денеска реши да го разреши шефот на домашната ра... повеќе...

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ниту разгледуваше, ниту донесе одлука за пон... повеќе...

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го предупредил израелскио... повеќе...

Сириската опозиција го поздрави договорот меѓу Русија и Турција за Идлиб

Сириската опозиција го поздрави договорот меѓу Русија и Турција за Идлиб

Дамаск, 18 септември 2018 (МИА) - Опозицискиот Сирискиот комитет за преговори го поздрави договорот ... повеќе...

Путин: Проблемот со мигрантите треба да се реши по политички пат

Путин: Проблемот со мигрантите треба да се реши по политички пат

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека мигрантскиот бран шт... повеќе...

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека низа „траги... повеќе...

Трамп: Кина ја користи трговијата за да влијае врз изборите во САД

Трамп: Кина ја користи трговијата за да влијае врз изборите во САД

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп се закани со воведување ... повеќе...

Легионерската болест во Италија предизвикана од цистерни за ладење

Легионерската болест во Италија предизвикана од цистерни за ладење

Рим, 18 септември 2018 (МИА) - Италијанските власти денеска соопштија дека заболувањето на 400 лица ... повеќе...

Чавушоглу: Турција се надева на стабилност во Сирија

Чавушоглу: Турција се надева на стабилност во Сирија

Анкара, 18 септември 2018 (МИА) – Турција се надева дека ќе биде воспоставена стабилност во Сирија и... повеќе...

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска предложи серија реформи на Светската т... повеќе...

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Ерусалим, 18 септември 2018 (МИА) - Израел денеска изрази жалење за уривањето на руски авион Иљушин ... повеќе...

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Орбан на разговори за политиката и енергетиката со Путин

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска во Москва и се заблагодари... повеќе...

Европол: Кибер нападите со уценувачки вируси се почесто се дело на држави

Европол: Кибер нападите со уценувачки вируси се почесто се дело на држави

Хаг, 18 септември 2018 (МИА) – Кибер нападите со уценувачки вируси се повеќе се дело на држави, стои... повеќе...

Нови судири во Триполи, голем дел од Либија оставен без струја

Нови судири во Триполи, голем дел од Либија оставен без струја

Триполи, 18 септември 2018 (МИА) - Борбите во либискиот главен град Триполи меѓу силите на владата и... повеќе...

ЕУ: Руско-турскиот договор за Идлиб мора да ги заштити цивилите

ЕУ: Руско-турскиот договор за Идлиб мора да ги заштити цивилите

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Руско-турскиот договор за сириската провинција Идлиб мора да ги за... повеќе...