Република

Во Струмица презентиран проектот „Зајакнување на општинските совети“

Во Струмица презентиран проектот „Зајакнување на општинските совети“

Струмица, 20 септември 2018 (МИА) - Во Струмица денеска пред членови на Советот на општината беше пр... повеќе...

 
Бугарска донација за детската градинка во Делчево

Бугарска донација за детската градинка во Делчево

Делчево, 20 септември 2018 (МИА) - Детската градинка „Весели цветови“ од Делчево денес доби донација... повеќе...

Во Струмица згрижени 50 деца во целодневен престој

Во Струмица згрижени 50 деца во целодневен престој

Струмица, 20 септември 2018 (МИА) - Педесет деца на возраст од шест до десет години од четири основн... повеќе...

Во Струмица се одржа симулативна вежба за спасување од земјотрес

Во Струмица се одржа симулативна вежба за спасување од земјотрес

Струмица, 20 септември 2018 (МИА) - Општинската организација на Црвен крст од Струмица заедно со опш... повеќе...

Општина Аеродром: „Комбинирај и движи се!“ порачаа „бубамарите“ и „срничките“

Општина Аеродром: „Комбинирај и движи се!“ порачаа „бубамарите“ и „срничките“

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Општина Аеродром оваа година ја одбележа Европската недела на моби... повеќе...

Со велосипедско дефиле низ Кочани се одбележа светскиот ден без автомобили

Со велосипедско дефиле низ Кочани се одбележа светскиот ден без автомобили

Кочани, 20. септември 2018 (МИА) - Над 200 ученици, професори, членови на велосипедски клубови и гол... повеќе...

Околу седумстотини трговци заинтересирани за тезги на „Неготински панаѓур”

Околу седумстотини трговци заинтересирани за тезги на „Неготински панаѓур”

Неготино, 20 септември 2018 (МИА) - Околу седумстотини трговци од цела Македонија изразија интерес д... повеќе...

Командантот на Националната гарда на Вермонт во посета на Охрид

Командантот на Националната гарда на Вермонт во посета на Охрид

Охрид, 20 септември 2018 (МИА) - Командантот на Националната гарда на американската сојузна држава В... повеќе...

Општина Гевгелија објави тендер за доградба на училници во гимназијата

Општина Гевгелија објави тендер за доградба на училници во гимназијата

Гевгелија, 20 септември 2018 (МИА) - Реализацијата на проектот за изградба на 14 нови училници во ге... повеќе...

ЕУ одвои 10 милиони евра за јакнење на соработката меѓу локалната самоуправа и НВО на Западен Балкан

ЕУ одвои 10 милиони евра за јакнење на соработката меѓу локалната самоуправа и НВО на Западен Балкан

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) –  Зајакнување на капацитетите на локалната администрација и на граѓ... повеќе...

Гевгелија се приклучи во Европската недела на мобилност

Гевгелија се приклучи во Европската недела на мобилност

Гевгелија, 20 септември 2018 (МИА) - Општина Гевгелија со свои активности се вклучи во одбележувањет... повеќе...

Туристичката населба Беровско езеро добива чиста вода за пиење

Туристичката населба Беровско езеро добива чиста вода за пиење

Берово, 20 септември 2018 (МИА) - Во Берово при крај се градежните активности во врска со проект... повеќе...

Конференција за промовирање на локалната демократија во Западен Балкан

Конференција за промовирање на локалната демократија во Западен Балкан

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу денеска во Скопје ... повеќе...

Во Кисела Вода спортски активности и хепенинг за Европската недела на мобилност

Во Кисела Вода спортски активности и хепенинг за Европската недела на мобилност

Скопје, 19 септември  2018 (МИА) - Во паркот Шопен во Општина Кисела Вода денеска се одржаа спортски... повеќе...

Презентиран мониторингот на Локалната стратегија за култура на Струмица

Презентиран мониторингот на Локалната стратегија за култура на Струмица

Струмица, 19 септември 2018 (МИА) - Само триесет проценти е исполнета Локалната стратегија за култур... повеќе...

 Нова донација за кичевската градинка „Олга Мицеска“

Нова донација за кичевската градинка „Олга Мицеска“

Кичево, 19 септември 2018 (МИА) - Во кичевската градинка „Олга Мицеска“ денеска беа донирани постелн... повеќе...

Се уредуваат дрворедите и тревните површини во Струга

Се уредуваат дрворедите и тревните површини во Струга

Струга, 19 септември 2018 (МИА) - Екипите на јавното комунално претпријатие од Струга работат на ред... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...