• A-
  • A
  • A+
вторник, 24 април 2018, 

Образование и наука

Од 1 мај почнува пријавувањето за лекторски испит по македонски јазик

Од 1 мај почнува пријавувањето за лекторски испит по македонски јазик

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Од 1 мај почнува пријавувањето за полагање на испит за добивање на лек... повеќе...

 
Училишна делегација од Шербур, Франција гости на Општина Велес

Училишна делегација од Шербур, Франција гости на Општина Велес

Велес, 23 април 2018 (МИА) - Во рамките на училишната размена помеѓу Велес и збратимениот град Шербу... повеќе...

Во средните училишта во Дебар, Жупа и Ростуше во прва година може да се запишат 544 ученици

Во средните училишта во Дебар, Жупа и Ростуше во прва година може да се запишат 544 ученици

Дебар,  23 април 2018 (МИА) – Врз основа на конкурсот на МОН за упис во прва година во учебната 2018... повеќе...

Манифестација „Образовно рандеву 2018“

Манифестација „Образовно рандеву 2018“

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Манифестација „Образовно рандеву 2018“, проект на Младинската асоцијац... повеќе...

Саем за високо образование во САД

Саем за високо образование во САД

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Повеќе од 700 средношколци и студенти го посетија Саемот за високо обр... повеќе...

МОН: Одговорност во врска со екскурзијата на средношколците од Неготино мора да има

МОН: Одговорност во врска со екскурзијата на средношколците од Неготино мора да има

Неготино, 19 април 2018 (МИА) - Одговорност во случајот со екскурзијата на неготински средношколци в... повеќе...

Сертификати за завршен курс по турски јазик за припадници на АРМ и МО

Сертификати за завршен курс по турски јазик за припадници на АРМ и МО

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Во Турскиот културен центар „Јонус Емре“ - Скопје беше одржана церемон... повеќе...

Ученици и професори со заеднички настап ќе го одбележат патронот на струмичката гимназија

Ученици и професори со заеднички настап ќе го одбележат патронот на струмичката гимназија

Струмица, 19 април 2018 (МИА) - Ученици и професори од гимназијата „Јане Сандански“ од Струмица со з... повеќе...

Универзитетот ФОН ќе додели 100 стипендии за матуранти

Универзитетот ФОН ќе додели 100 стипендии за матуранти

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - Универзитетот ФОН и оваа година ќе додели стипендии за 100 матуранти к... повеќе...

Во Штип обука на тема „Инклузија на ученици со оштетен вид“

Во Штип обука на тема „Инклузија на ученици со оштетен вид“

Штип, 17 април 2018 (МИА) - Децата со оштетен вид полесно се инклузираат во образовниот процес докол... повеќе...

Во штипските средни училишта слободни места во прва година има за 976 идни средношколци

Во штипските средни училишта слободни места во прва година има за 976 идни средношколци

Штип, 17 април 2018 (МИА) - Во штипските средни училишта слободни места за упис во прва година за ... повеќе...

Перкс: За училишта без насилство треба опкружување што тоа не го толерира

Перкс: За училишта без насилство треба опкружување што тоа не го толерира

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - УНИЦЕФ со загриженост ја следи состојбата со насилството врз и помеѓу ... повеќе...

Суспендиран хигиеничарот кој нападна ученик во основно училиште во Битола

Суспендиран хигиеничарот кој нападна ученик во основно училиште во Битола

Битола, 16 април 2018 (МИА) - Директорот на основното училиште „Коле Канински“ - Битола, Зоран Мирче... повеќе...

Утврдени пропусти кај наставници во училиште во чиј двор беше тепачката во Неготино

Утврдени пропусти кај наставници во училиште во чиј двор беше тепачката во Неготино

Неготино, 16 април 2018 (МИА) - Утврдени се некои потфрлувања во однос на работењето на одделни одде... повеќе...

Инспекција утврдила пропусти кај  наставници во училиште во чиј двор се случи тепачка   во Неготино

Инспекција утврдила пропусти кај наставници во училиште во чиј двор се случи тепачка во Неготино

Неготино, 16 април 2018 (МИА) - Утврдени се некои потфрлувања во однос на работењето на одделни одде... повеќе...

Конференција за важноста на науката и истражувањето за одржлив развој

Конференција за важноста на науката и истражувањето за одржлив развој

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Промоција на научната извонредност, меѓународната академска соработка,... повеќе...

ЗСРМ: Во стручните служби на училиштата да се вработуваат и социјални работници

ЗСРМ: Во стручните служби на училиштата да се вработуваат и социјални работници

Скопје, 14 април 2018 (МИА) - Здружението на социјални работници на Македонија (ЗСРМ) искажува загри... повеќе...

Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...